Dünya

Kızılhaç: İran’a yaptırım hastaların ilaçlarını etkilememeli

Uluslararası Kızılhaç’ın İran temsilcisi Reto Shtocker, İran’ın aleyhine uygulanan ilaç yaptırımların, hastaların ilaca ulaşmasını etkilememesi gerektiğini söyledi.

Kızılhaç yetkilisi, Meşhed kentinde muhabirlere yaptığı açıklamada, ‘’Yaptırımlar ilaca ihtiyacı olan hastaları olumsuz etkilememeliydi ama belli hastalıkları olan kişileri etkilediği açıktır.‘’ dedi.

Reto Stocker, İran’ın geçmiş yıllarda yaptırımlar altında birçok ilerleme kaydettiğini ve insani alanlarda da bir çok gelişme sağladığını belirterek, ‘’İran, ilaç yaptırımları, olumsuz etkilerini kayıt altına almalı, zira ilaç ve sağlık direkt olarak insanların hayatıyla ilgilidir ve ilaç yaptırımı da hasta insanlar göz önünde alınarak kabul edilemez.’’ dedi.

Suriyeli bir çocuğun Akdeniz’de ölmesiyle ilgili yayınlanan bir fotoğrafın tüm dünyayı etkilediğini ifade eden Reto Stocker, İran’ın da bu yaptırımların etkilerini kayıt altına alması gerektiğini söyledi.

İran Kızılay kurumunun yardımlar sunmasının iyi konumda olduğunu ifade eden Kızılhaç yetkilisi, İran’ın Afganlı mültecilere hizmetlerinin kabul edilir ve takdire layık düzeyde olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi Amerikan başkanı Trump’ın geçen yıl nükleer anlaşmadan kanunsuz ve tek yanlı çıkmasının ardından İran’a yönelik ABD tarafından çeşitli ve ağır yaptırımlar yürürlüğe girdi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.