Dünyaİran

Kolivand: Kızılay’ın önceliği bölge ülkeleri ile iş birliğidir

İslami İran Kızılay Cemiyeti Başkanı Pir Hüseyin Kolivand, Kızılay’ın önceliği Batı Asya ve Afrika bölgeleri ile iş birliğini geliştirmek olduğunu belirtti.

İran Kızılay’ının önceliği Batı Asya ve Afrika bölgeleri ile iş birliğini geliştirmek olduğunu belirten Kolivand, İran’ın çeşitli hadiselerle mücadele deneyimleri yardıma muhtaç olan insanlara daha fazla yardım ulaştırılması ve ayrıca bölgeye daha fazla uluslararası yardımların yapılmasına katkı sağladığını belirtti.

2021 yılının sonuna yaklaşılması dolayısıyla düzenlenen bölgenin Kızılay başkanları oturumuna çevrim içi yöntemi ile katılan Kolivand şöyle dedi:

İran’ın son iki yılda kovid-19 hastalığı ile mücadelede deneyimleri ve özellikle 120 milyon doz aşı ithal edilmesi, sel ve deprem gibi doğal afetlere, Afgan mültecilerin ve sığınmacıların krizine ve yine kuraklık krizine müdahalesinde elde ettiği deneyimler kullanılabilir.

Amerika terör devletinin başta insani yardım malzemelerine uyguladığı yaptırımlar olmak üzere illegal yaptırımlarını kınayan Kolivand şöyle ekledi:

İran milletini ve İran’a konuk olan milyonlarca sığınmacıyı temsilen Amerika’nın başta insani yardım malzemelerine uyguladığı yaptırımlar olmak üzere illegal yaptırımlarını şiddetle kınıyor ve bu yaptırımların kaldırılmasını ve beşeriyete karşı işlenen bu cinayetlerin kayda alınmasını istiyoruz.

Oturumda uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu Başkanı Françisko Roka da Amerika’nın zalimane yaptırımlarına işaretle şöyle dedi:

Umarız İran, Suriye ve Kuzey Kore’ye dayatılan yaptırımlar halkın insani yardımlara ulaşmalarına mani olmaz.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.