Latin Amerika

Kolombiya’da ilk solcu başkanın göreve başlaması

Gustavo Petro, Kolombiya’nın ilk solcu cumhurbaşkanı olarak yemin etti ve ülkeyi eşitsizliğe ve iklim değişikliğine karşı birleştirme ve Kolombiya’da barışı sağlama sözü verdi.

Petro yemin töreninde, Kolombiya anayasasını ve yasalarını dürüstçe uygulayacağınıı vurgulayarak, hükümetin amacının Kolombiya’da barış ve huzuru tesis etmek olduğunu ifade ederek, bugünden itibaren adalet için savaşacak bir hükümetin çalışmaya başlayacağı sözünü de verdi.

Gustavo Petro, geçen Haziran ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerini “Yolsuzlukla Mücadele Liderleri Birliği” adayı Rodolfo Hernandez’i geride bırakarak kazanmayı başaran M-19 gerilla grubunun eski bir üyesidir.
Petro, Kolombiya’nın özellikle ekonomik ve güvenlik açısından birçok sorunla karşı karşıya olduğu bir dönemde cumhurbaşkanlık görevine başlıyor. Corona virüsü salgını sonrasında Kolombiya ekonomisi yüksek enflasyon, artan yoksulluk ve işsizlik gibi birçok sorunla mücadele ediyor. Yayınlanan raporlara göre, Kolombiya’nın 50 milyonluk nüfusunun yaklaşık %40’ı yoksulluk içinde yaşıyor ve üstelik bunların %11.7’si de işsiz.

Kolombiya’nın yeni cumhurbaşkanı, ülkenin ekonomik sistemini değiştirerek farklı sosyal programlar uygulamaya söz verdi. Vergi sistemi reformu, emeklilik ve toprak reformları Petro’nun bu alandaki planları arasında yer alıyor. Ayrıca, yoksullukla mücadele programlarının bütçesini artırarak ve kırsal alanlarda yatırımları artırarak Kolombiya’daki sosyal ve ekonomik eşitsizliklerle mücadele sürecinin başlanacağına vurgu yaptı.

Gustavo Petro aynı zamanda yeşil hidrojen gibi temiz ve yenilenebilir enerjilerin ciddi bir savunucusu ve Kolombiya’nın bu alanda bölgeye liderlik etme yeteneğine sahip olduğuna inanıyor. Ormanların yok oluşu sürecini yavaşlatarak ve ülkenin fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak için adımlar atarak Kolombiya’yı “yaşam için küresel bir üs” haline getirme sözü verdi.

Bu bağlamda, bir çevre ve kadın hakları aktivisti olan Francia Marquez’in başkan yardımcısı olarak seçilmesi de bu alanda ilk adım sayılmaktadır.

Kolombiya’da güvenliğin sağlanması bağlamında Petro, şu anda uyuşturucu yolları, altın madenleri ve “FARC” tarafından terk edilen diğer kaynaklar üzerinde savaşan geri kalan isyancı gruplarla barış görüşmelerine başlamak istediğini açıkladı.

“İndpaz” Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, dünyanın en büyük kokain üreticisi olan Kolombiya’da yaklaşık on bin üyesi olan 90 silahlı grup faaliyet gösteriyor. Petro, silahlı grupların bir tür af karşılığında teslim olmalarına izin verilmesini önerdi.

Kolombiya’nın yeni Cumhurbaşkanı, Venezuela’daki Nicolas Maduro hükümetiyle 2019’dan beri askıya alınan diplomatik ve ticari ilişkileri yeniden etkinleştireceğini de açıkladı. Ayrıca, Kolombiya’nın yeni başkanı Washington ile eşit düzeyde işbirliği yapmaya istekli.

Uzun süredir muhafazakarlar tarafından yönetilen Kolombiya’da solcu Gustavo Petro’nun göreve başlaması, bu ülke halkının onları yoksulluktan ve adaletsizlikten kurtaracağını umduğu yeni bir döneme girdi. Aslında, Petro’nun seçilmesi, yolsuzluğu ve eşitsizliğin yükselişi, artan ekonomik ve sosyal memnuniyetsizliğin sonucudur.

SARAK Çatışma Analizi Merkezi’nde bir analist olan “Jorge Restrepo”, “Petro, son yıllarda hiçbir hükümetin sağlayamadığı destekle çalışmalarına başlıyor” dedi.

Kolombiya’da solcu bir cumhurbaşkanının göreve başlaması, Latin Amerika ülkeleri arasında bölgesel entegrasyon araçlarının güçlendirilmesine yönelik umutları da artırdı. Aslında “Petro”nun göreve başlaması etkileri Kolombiya sınırlarını aşacak olan siyasi, sosyal ve ekonomik alanda büyük bir değişim sayılıyor. Görünüşe göre bu süreçle birlikte bu bölge ülkeleri arasındaki birlik artarken adalet ideali de güçlenecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.