HaberlerİranOrtadoğu

“Komşular olarak bölgenin istikrarını düşünelim”

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan’la yaptığı konuşmada, ’Diğerleri bölgeyi istikrarsızlaştırmak için mevcut koşullardan yararlanabilir, ancak biz komşular olarak istikrarın güçlendirilmesine odaklanmalıyız’ dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Zarif, BAE Dışişleri Bakanı ile  video konferansta ikili işbirlikleri ve ortak bölgesel konular hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Zarif, sözkonusu görüşmede,çeşitli alanlarda ve karşılıklı çıkarlar doğrultusunda ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Zarif, bölgedeki hassas durumuna işaretle iki ülke arasındaki diyalog ve işbirliği ihtiyacını vurgulayarak, “Diğerleri bölgeyi istikrarsızlaştırmak için mevcut durumdan yararlanabilir, ancak biz komşular olarak bölgedeki istikrarı düşünmeliyiz’ diye belirtti.

BAE dışişleri bakanı da,Tahran ve Abu Dabi arasında bölgesel işbirliği ihtiyacının zaruretine temasla, sorunların iki ülke için elverişli fırsatlara dönüştürülmesi için istişarelerin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı./

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.