AvrupaİranOrtadoğu

Komşularla ilişkilerin, Viyana’da aktif diplomasiye paralel geliştirilmesi

İran’a karşı illegal ve zalimane yaptırımların kaldırılması ekseninde Viyana müzakereleri ciddiyetle sürerken, Siyonist rejimin sabotajları ve düşman medya çevrelerinin yıkıcı çizgisinden kaynaklanan baskılara rağmen, görüşmelerde hissedilen ilerlemeler tecrübe edilmektedir.

Bu arada dış ilişkiler alanında da İran’ın komşularla ilişkilerin gelişmesi hız kazanmış bulunuyor. Bu bağlamda cumhurbaşkanı Seyid İbrahim Reisi, Türkmenistan cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ile pazartesi günü yaptığı telefon görüşmede başta yük transiti ve taşımacılık olmak üzere çeşitli alanlarda ortak işbirliğine vurgu yaptılar. Türkmenistan cumhurbaşkanı da Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkmenistan arasında İran toprakları üzerinden doğalgaz SWAP meselesine işaretle, bu bağlamda 3 ülke arasında ortak işbirliği komisyonun kurulmasını istedi.
Bu arada Umman Krallığı silahlı kuvvetleri genelkurmay başkan yardımcısı tümgeneral Abdulaziz bin Abdullah el-Menzeri, bir heyet başkanlığında pazartesi günü Tahran’a geldi.
Birleşik Arap Emirlikleri ulusal güvenlik danışmanı Şeyh Tahnun bin Zayid ziyaretinden birkaç gün ara ile yapılan bu ziyaret, İran ve komşu ülkeler arasında hissedilir değişimlerin belirtisidir.
İran’ın tüm komşuları ile ilişkileri birkaç boyuttan önem arz ediyor; zira ekonomi yönlerine ilaveten toplu güvenliğin korunması için güvenlik ve ortak strateji meselelerinde stratejik öneme sahiptir.

Birleşik Arap Emirlikleri ulusal güvenlik danışmanı Şeyh Tahnun biz Zayid’in İran ulusal güvenlik yüksek konseyi sekreteri Ali Şemhani ile görüşmedeki sözleri de aynı konuya işaret ediyor. Şeyh Tahnun İran İslam cumhuriyetine yaptığı ziyaretten memnun olduğuna işaretle, “İran’ın bölgede büyük ve güçlü bir ülke olarak, kendine has jeopolitik konuma sahip olduğunu ve batı ile doğu arasında anayol oluğunu” söyledi.
Hiç şüphesiz komşularla sıcak ve dostane ilişkiler ve ekonomik ilişkiler kurmak ayrıca ticari ve yatırım kapasitelerinin takası, bölgedeki tüm ülkelerin çıkarına olacaktır. Bu yüzden bölgedeki yabancı unsurlar, İran ile komşu ülkeler arasındaki samimi ilişkilere karşı çıkıyor. Amerika ve Siyonist rejimin bu bağlamdaki ortak stratejisi, ihtilaf oluşturmak, iranofobiyi yaymak ve bölgede silah satışı için yüklü ve karlı silah piyasası olarak bölgede batı ülkelerine çıkarcı gözü ile yaklaşmaktır.

Ray el-Youm gazetesi baş editörü Abdulbari Atvan bölge ile ilgili son yorumunda Fars Körfezi kıyı arap ülkelerinin İran ile ilişkileri iyileştirme çabalarına işaretle şöyle yazıyor:
Birkaç ay öncesine kadar İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine şahittik, fakat şimdi akım tersine dönmüş ve ilgiler İran’a doğru yönelmiştir. Arabistan şimdiye kadar İran ile 4 tur müzakerede bulunurken Birleşik Arap Emirlikleri ulusal güvenlik danışmanı Tahran’ı ziyaret ediyor.
Bölgedeki müdahaleci ve sabotajlı unsurlar, İran ile komşu ülkeler arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinin kesin sonucunun, yabancılara ihtiyaç duymadan bölgesel güvenliği güçlendirmek ve her alanda ikili ve çok taraflı işbirliğini geliştirmek olduğunun bilincindedir.
Bölgede yaşanan trajik olaylar, askeri ve güvenlik krizlerinin dayatılması bölge ülkelerini zor yaşam koşullarında bırakmıştır. Bu yüzden ihtilafları gidermek için diyaloğu, askeri tutum ve gerginliklerin yerine seçmek gerekir.
Son haftalarda Fars Körfezi kıyısı bazı Arap ülkeleri, Viyana müzakerelerinin sonuçlarına bakılmaksızın gerilimi azaltmak, ekonomik bağları ve işbirliğini genişletmek ve hatta doğrudan İran’a yatırım yapmak için hazır oldukları yönünde mesajlar gönderdi.
İran İslam cumhuriyetinin komşulara bakışı olumludur ve bu da İran ve komşu ülkeler ile ilişkilerinde gelişmeye sebep olabilir, fakat bu konu Siyonist rejimin daha da endişelenmesine sebep olur.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.