Kuzey AmerikaIrakİranYemen

Komutan Selami’nin sözleri, Amerika’nın bölgedeki hedeflerinin çok yönlü analizi

İslam Devrim Muhafızları Ordusu genel komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, Amerikalıların bölgedeki askeri varlığı hedefini, bölgeyi istikrarsızlaştırmak ve bölge ülkelerinde gerginlikleri sürekli kılmak olduğunu belirtti.

Tümgeneral Hüseyin Selami yaptığı bir konuşmada Amerika’da Jeo Biden gibi bir başkanın iktidara gelmesiyle Beyaz Saray’ın tavrının değişmediğine işaretle, Beyaz Saray yöntemlerinin değişebildiğini, ancak hedeflerinin değişmediğini kaydetti.

İslam Devrim Muhafızları Ordusu Başkomutanı Tümgeneral Selami’nin sözleri, Amerika’nın Batı Asya’daki stratejisinin açık ve çok yönlü analizidir. Bu sözlerde, aslında Washington’un batı Asya’daki sultacı ve hegemonik hedefleri ve çıkarlarını koruma doğrultusunda olan dış siyaset stratejisi ve sabit bölümünü oluşturan konulara değiniliyor.

Devrim Muhfızları Ordusu başkomutanı bu bağlamda Müslüman ülkelerde güvensizliğin yayılmasını, Amerika’nın bu ülkeleri parçalama hedeflerinden biri olduğunu belirterek, “Amerika’nın bu siyasetteki değişmez stratejisinin, İslam dünyasının ekonomisi ve enerji kaynaklarına sulta kurmak ve güç yapılarını tahrip etmek olduğunu” söyledi.

Tümgeneral Selami, Biden döneminde de Amerikalıların aynı stratejiyi takip edeceğini, onlara hiçbir güvenin olmadığını ve Siyonist rejim İsrail ve Suudi Arabistan’ı desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Şimdi bu bağlamda sorulması gereken önemli soru, Amerika’nın batı Asya’daki stratejik çıkarlarının neler olmasıdır.
Bu soruya cevap vermek için bazı konulara dikkat etmek gerekir.

Her şeyden önce batı Asya’nın Amerika için önemini kaybetmediği, üstelik askeri dengelerin değişmesi ve direniş akımının güç dengelerine etkinliği nedeni ile daha da arttığıdır.

Bu denklemde, enerji kaynaklarına hakim olmak ve Batı Asya’da güvensizlik ve gerginlik oluşturmak, Amerika’nın bölgesel rekabette bir baskı aracı olmaya devam ediyor.

Ekonomik diplomaside uzman olan Hüseyin Hacilu’ya göre, “IŞİD’in yok olması ardından direniş ekseni ülkeleri, askeri-güvenlik alanında bir nebze istikrara kavuştular, fakat Amerika, direniş ekseni ülkelerine ekonomik baskı uygulayarak kendi hedeflerini izlemeye devam ediyor.”

Amerika’nın batı Asya’daki stratejik çıkarlarının ikinci boyutu, gayrı meşru İsrail rejiminin varlığını korumaktır. Bölgede güvensizlik ve terörizm üssü olan Siyonist İsrail’e destek, aslında Amerika’nın gayrı meşru çıkarlarını koruma ayaklarından biridir.

Amerika’nın batı Asya’daki stratejisine bakış konusundaki üçüncü önemli konu, sözde İran’ı kontrol etme siyasetidir ki artık Amerika’nın batı Asya’da başlıca hedefi haline gelmiştir. Amerika yaptırımlarla İran’a maksimum baskı uygulamaya çalıştı, fakat burada başarılı olamayınca maksimum güvenlik baskı aşamasını gündemine aldı.

Bu bağlamda 3 Ocak 2020 tarihinde Amerika’nın Irak’taki terörist askeri güçleri Bağdat havaalanına yakın bölgede Irak hükümetinin resmi davetlisi olan Kudüs gücü komutanı korgeneral Kasım Süleymani ve beraberindekilere füzeli terör saldırısı düzenleyerek şehit etti. Bu terör saldırının ardından Irak parlamentosu onayladığı yasa ile Amerikan terörist askeri güçlerinin Irak’ı terk etmelerini istedi.

Amerika’nın Irak ve Suriye’deki işgalinin sürdüğü ve Suudilerin eliyle de Yemen halkı üzerine ateş yağdırdığını söyleyen komutan Selami, Amerikalıların sadece Afganistan’dan çekilmek zorunda kaldığını vurguladı.
Bölgede güvenlik ve askeri denklemler değişirken Amerika’nın batı Asya’da yaklaşık 46 askeri üssü bulunuyor.

İran İslam Devrimi Muhafızlar Ordusu başkomutanının bu konudaki analizi, bölge hakkında açık bir tablo çiziyor. Komutan Selami Amerikalıların bölgeden firar etmekten başka hiç bir çareleri olmadığını ve görünüşe göre bu konuyu bir nebze bile olsun anladıklarını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.