İran

“Komutan Süleymani suikastı, dünya güvenliğini tehlikeye sokmuştur”

Iraklı yetkililerin resmi daveti üzerine bu ülkeye giden Devrim Muhafızları Kudüs Gücü eski Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani, Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis ve 8 arkadaşlarıyla beraber, ABD’nin terörist ordusunun düzenlediği hava saldırısında Bağdat Havalimanı yakınlarında şehit oldu.

İran’ın BM Cenevre Ofisi Temsilcisi Büyükelçi Bekai Hamane, bugün BM İnsan Hakları Konseyi 44. toplantısında yaptığı konuşmada, ABD ve Korgeneral Süleymani suikast operasyonunda Washington’un İHA’larına evsahipliği yapan ülkenin hesap vermesi gerektiğini ifade etti.

Bekai Hamane, Kudüs Gücü Komutanı’na yönelik suikast eylemini, “devlet terörü” olarak niteleyerek, Komutan Süleymani’nin bir kahraman gibi yaşadıktan sonra sonunda şehit olduğunu, ancak Kudüs Gücü’nün Şehit Komutanı’nın hala katilleri için bir kabus sayıldığını belirtti.

BM Özel Raportörü Agnes Callamard da bu toplantıda, Kudüs Gücü Şehit Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani suikastını, uluslararası kuralların ihlali olarak niteleyerek, terörle savaş yelpazesinin genişlemesinin küresel barış ve güvenliğe zarar verdiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 03 Ağustos 2020 (17) içerik yüklenmiştir.