Kuzey Amerika

Kongre üyesi beyaz sarayın İran’la ilgili iddialarını reddetti

ABD temsilciler meclisi demokrat üyesi Ruben Gallego, bazı gizli bilgilere ulaştıktan sonra beyaz sarayın İran hakkında ileri sürdüğü iddiaları reddetti.

ABD temsilciler meclisi demokrat üyesi Ruben Gallego Washington Post gazetesine verdiği demeçte, gizli bilgiler, İran’ın Amerika ve müttefiklerine yönelik tehdidi abartılacak şekilde değiştirildiğini belirtti.

Amerikalı demokrat temsilcisi Gallego kongre ve beyaz saraydan söz konusu bilgilerle ilgili sağduyulu davranmalarını isteyerek, ABD milli güvenlik danışmanı John Bolton ve cumhuriyetçi senatör Tom Cotton gizli bilgilerin yanlış yorumlanmasına yol açmaktan sorumlu olduklarını kaydetti.

Gallego ayrıca Cumartesi günü attığı twitte Cotton’un iddialarını reddederek, Cotton şartları abartarak Amerikalı yetkilileri savaşa sürüklemeye çalıştığını ifade etti.

Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile gerginlikleri tırmandıran John Bolton ve Mike Pompeo’dan hoşnut olmadığını yazdı. Bolton bundan önce ellerine İran vekalet güçleri ile Amerika’nın çıkarlarına saldırmak istediği yönünde istihbarat geçtiğini ileril sürmüştü. Ancak beyaz sarayın savaş çığırtkanlığı Amerikalı yetkililerin ve hatta Avrupa’nın tepkisi ile karşılaştı.

İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri ise savaş peşinde olmadıklarını, fakat her türlü savaş durumunda uygun tepkiyi vereceklerini belirtiyor.

Başa dön tuşu
Kapalı