IrakİranTürkiye

Korona virüsün yayılmasıyla İran’dan Irak ve Türkiye’ye seyahatler kısıtlandı

İran İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakan Yardımcısı, Korona virüsün yayılmasıyla birlikte İran’dan Irak ve Türkiye’ye seyahatlerin kısıtlandığını açıkladı.

İran İçişleri bakan yardımcısı Hüseyin Zulfigari, dün Irak’a seyahat kısıtlamalarının iki hafta uzatıldığını duyurarak ”Cumhurbaşkanı Ruhani ve sağlık bakanı Said Nemeki Türkiye’ye seyahatlerin ticari, iktisadi ve zaruri hallerin dışında yasaklanmasına muvafakat etmişlerdir” dedi.

İranlı yetkili, komşu ülkelerle olan seyahatlere getirilen kısıtlamanın yeni olmadığını belirterek, “Geçmişte Irak’a kısıtlamalar getirilmişti, bu kısıtlamalar Irak’a ticari ve zaruri hallerin dışındaki durumları kapsıyor” dedi.

Bu arada İran Hava Yolları Birliği Sekreteri Maksud Esadi Samani, Korona ile Mücadele Kurulu’nun kararı ve İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile Türkiye’ye turların durdurulduğunu bildirdi.

Esadi Samani, İran’dan Türkiye’ye yapılan uçuşlarla ilgili, ‘Ulusal Korona ile Mücadele Kurulu’nun kararının Turizm Bakanlığı’na iletilmesi ile Türkiye’ye yapılan turlar iptal edildi. Ancak Türkiye’ye bireysel olarak seyahat etmek isteyen yurttaşların gerekli işlerini yürütmek için uçuşlar kesintiye uğramayacak ve iki ülke arasındaki gidiş-dönüş seferleri devam edecek’ dedi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Salman Samani de yaptığı açıklamada, ‘Türkiye ile yolcu trafiğinin iptal edilmesine ilişkin Sağlık ve Tıp Eğitimi Bakanlığından bir mektup aldıktan sonra konu Milli Güvenlik, Sosyal ve Disiplin Kurulu’na sevk edildi’ diye belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.