Dünya

Koronayı ağır geçirme nedeni antikorlarmış!

Uzmanlar, virüs ile baş etmeye çalışan vücuda ihanetin, yine kendi içerisinde bulunan antikorlardan geldiğini belirtti.

“South China Morning Post” gazetesindeki habere göre, Çin’in Fudan Üniversitesinden araştırmacılar, korona virüsü ağır geçiren insanlarla ilgili çok önemli bir araştırmaya imza attı. Fudan Üniversitesinden bilim insanlarının sonuçlarını, makale ön yayın platformu “medRxiv.org” internet sitesinde yayımladıkları araştırmada, insan vücudunun virüsle savaşmak üzere ürettiği bazı antikorların, bazı vakalarda ters bir etkiyle virüsün vücuda tutunmasına ve yayılmasına yardımcı olabildiği tespitine yer verildi.

Henüz yayın öncesi değerlendirme aşamasındaki araştırmaya göre, 222 Kovid-19 hastası üzerinde yapılan incelemelerde, hastalığı hafif belirtilerle geçiren kişilerin yüzde 8’inde, ağır belirtiler gösteren hastaların ise yüzde 76’sında bu türden antikorların etkili olduğu belirlendi.

DANG, SARS VE MERS HASTALIĞINDA DA GÖRÜLDÜ

Araştırmacılar, tıp literatüründe “antikora bağlı çoğalma” (ADE) adı verilen bu olgunun Zika, Dang Humması, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) ve Ortadoğu Solunum Sendromuna (MERS) yol açan virüslerde de görüldüğüne dikkati çekti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 27 Ekim 2020 (45) içerik yüklenmiştir.