HaberlerİranOrtadoğu

“Kovo İran Bereket” klinik çalışmalarının ikinci aşaması başlatılıyor

İran yapımı korona aşısı “Kovo İran Bereket”in insan üzerinde klinik çalışmalarının ikinci aşaması bugünden itibaren başlatıldı.

Kovo İran Bereket korona aşısının insan üzerinde klinik çalışmalarının ikinci fazında 400 gönüllü test altına alınacak.

Kovo İran Bereket aşısının klinik çalışmalarının 3. fazında ise 20 binden fazla gönüllü üzerinde test yapılacak.

Bu arada, Korona ile Ulusal Mücadele Kurulu Genel Merkezi Sözcüsü Alirıza Reisi, ‘Şu ana kadar ülkeye çeşitli tiplerde bir milyon 260 bin doz korona aşısı getirildi. Söz verdiğimiz gibi bir milyondan fazla sağlık personeli ve savunmasız gruplar Nevruz Bayramı’ndan önce korona aşısı olacak’ dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin katıldığı Korona ile Ulusal Mücadele Kurulu Genel Merkezi 61. Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Reisi, ‘Şu ana kadar 410 bin doz Rus Sputnik aşısı aldık. Ayrıca 250 bin doz Çin Sinofarm aşısı ve 125 bin doz Bharat Hindistan aşısı ithal ettik. Hindistan aşısından 375 bin doz daha Pazartesi günü gelecek ve toplam 500 bin doz Hint aşısına sahip olacağız. Ülkeye 100 bin Küba aşısı da ithal edilmiş ve toplamda yaklaşık 1 milyon 260 bin aşımız vardır’ diye belirtti.

Bu hafta, sağlık personeli ve savunmasız gruplar için kapsamlı bir aşılama programı yürüteceklerini ve yıl sonuna kadar bir milyondan fazla kişinin aşı olacağını duyuran Reisi, kırmızı ve turuncu şehirlere seyahat etmenin yasak olduğunu kaydetti

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.