HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Küba çocuklara uygulanmak üzere Soberana02 aşısına onay verdi

Gıda ve İlaç Kurumu Sözcüsü Kianuş Cihanpur, Küba yönetimi ürettiği Soberana02 aşısının acil durumlarda 2 – 18 yaş grubunda yer alan çocuklara uygulanmasına izin verdiğini açıkladı.

Pazartesi günü twitter hesabında bu açıklamayı yapan Sözcü Cihanpur, İran’da Pasto Covac adı ile üretilen Soberana02 aşısı acil durumlarda 2 – 18 yaş grubunda yer alan çocuklara uygulanmak üzere gerekli izni aldığını belirtti.

İran ve Küba’nın ortak aşısı olan ve Küba’da Soberana02 ve İran’da Pasto Covac olarak adlandırılan korona virüs aşısının klinik test aşamasının faz 3 çalışması geçen Nisan ayının sonlarına doğru İran’ın sekiz kentinde ve 24 bin gönüllünün katılımı ile başladı.

Bu kentlerden altısında gönüllülere iki doz uygulanırken, iki kentte de iki doza ilaveten bir de hatırlatma dozu uygulandı.

Ortak aşının faz 3 çalışmasından sorumlu proje Başkanı Dr. İhsan Mustafavi, faz 3 çalışması iki doz uygulanarak altı kentte sona erdiğini, iki ve üç doz uygulama çalışmalarının sonuçları yakında kamuoyuna açıklanacağını belirtti. Dr. Mustafavi, aşının etkinliği ve muhtemel yan etkileri üç doz uygulanan iki kentte ve iki doz uygulanan altı kentte devam ettiğini kaydetti.

Dr. Mustafavi ayrıca, Küba’da yapılan araştırmanın sonuçları, aşının iki doz durumunda yüzde 65 ve üç doz durumunda yüzde 92 etkili olduğunu ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.