Kuzey AmerikaLatin Amerika

Küba: Yabancı turistler yanlarında dolar getirmesin

Küba hükümeti, bankalarının dolar kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından yabancı turistlerden ülkeye girerken yanlarında dolar getirmemelerini istedi.

Küba Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Küba’da artık ABD doları kabul edilmediğinden, ülkenin Karayip adasına gelen turistlerden yanlarında dolar getirmemelerini istediğini söyledi.

Kübalı yetkili, turistlerin ödeme yapmak için kredi kartı kullanmalarına izin verileceğini ve diğer para birimlerinde de nakit çekebileceklerini söyledi.

Küba hükümeti geçen hafta başlarında bankalarının geçici olarak dolar cinsinden nakit kabul etmeyi reddettiğini duyurdu.

Küba, bu hareketten, ülkenin uluslararası borsalarda doları kullanmasını engelleyen sert ABD yaptırımlarını sorumlu tuttu.

Küba Merkez Bankası, yasaların ülkede 21 Haziran’dan itibaren yürürlüğe gireceğini ve uygulanma sürelerinin ABD yaptırımlarının kaldırılmasına bağlı olacağını duyurdu.

Donald Trump yönetiminde Küba’ya yönelik yaptırımların genişletilmesinden bu yana 20’den fazla banka Küba’ya ait bankacılık işlemlerini askıya aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.