Kuzey AmerikaLatin Amerika

Küba’dan ABD’ye çok sert tepki

Küba dışişleri bakanı, Amerikan ulusal güvenlik danışmanı Bolton’ın büyük bir yalancı olduğunu söyledi.

Küba dışişleri bakanı Bruno Rodríguez, Amerika ve Bolton’un, Küba’nın Venezuela’da askeri güç buldurduğu yönünde tam bir yalan propaganda yaptığını bildirdi.

Bolton’ın Venezuela’da 20 bin Kübalı askerin olduğu yönündeki suçlamanın tam bir yalan olduğunu belirten Küba dışişleri bakanı, Küba’nın Venezuela ordusuna ve devletine yalnızca askeri danışmanlık hizmeti verdiğini söyledi.  
Geçtiğimiz günlerde de, Venezuela’da Maduro’yu devirmek için harekete geçen ABD, CIA’in Küba’yı işgal girişiminin 58. yıldönümünde Küba yönetimini yaptırımlarla hedef aldı. Washington karara gerekçe olarak Küba’nın Maduro’ya verdiği desteği gösterdi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın ‘sosyalizm yardakçıları’ olarak nitelendirdiği Venezuela, Küba ve Nikaragua’ya karşı yeni yaptırım kararının alındığı bildirildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın açıkladığı yaptırımların 17 Nisan 1961’deki Küba’yı istila girişiminin 58’inci yıldönümünde gerçekleşmesi dikkat çekti. 

Hazine Bakanlığı’nın kararlarını aktaran Bolton, Nikaragua, Venezuela ve Küba’yı ‘sosyalizm yardakçıları’ olarak tanımladı. Venezuela Merkez Bankası, Nikaragua’nın Corporativo bankası ve Küba ordusuna ait Aerogaviota havayolu şirketine yaptırım kararı alındığını belirten Bolton, en sert yaptırımların Havana yönetimini hedef aldığını vurguladı.

Küba’da yakınları olmayan Amerikalıların bu ülkeye seyahatinin yasaklandığını aktaran Bolton, yeşil ışık yakılan para transferlerinin ise sadece çeyrekte bin dolarla kısıtlandığını kaydetti. ABD’li diplomat, yaptırım kararına gerekçe olarak Küba’nın Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya verdiği desteği gösterdi. 

Ekonomik yaptırımlara tepki gösteren Havana hükümeti ise ABD’nin saldırısının 17 Nisan 1961’deki Küba’yı istila girişiminin 58’inci yıldönümüne denk gelmesine dikkat çekti.

Konu hakkında açıklama yapan Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodríguez, “ABD’nin Küba’ya yönelik gerilimini saldırganca tırmandırması başarısızlığa uğrayacak. Tıpkı Domuzlar Körfezi’ndeki gibi bunun da üstesinden geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.