OrtadoğuFilistin

Kuveyt’te İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yeni yasa talebi

Kuveyt’te dün (21 Eylül Pazartesi) 41 sivil toplum kuruluşu, ülke parlamentosunu işgalci İsrail ili normalleşmenin suç sayılacağı bir yasa çıkarmaya davet etti.

Sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan ortak açıklamada, “Millet meclisi ve hükümeti, işgalci İsrail ile normalleşmenin suç sayılacağı yasayı bir an önce yasallaştırmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi. 

Her ne sebep olursa olsun Siyonist İsrail ile normalleşmeyi ve barış anlaşması imzalamayı reddettiklerini vurgulayan sivil toplum kuruluşları, Kuveyt’i İsrail ile normalleşme bataklığına sürükleyen bütün girişimleri de reddettiklerini söyledi.

Açıklamada, “Kuveyt devleti, işgal altındaki Filistin’de Siyonist İsrail güçleri ile savaş halindedir” şeklinde 6 Haziran 1967’de çıkarılan ve bugüne kadar yürürlükte olan Kuveyt Emiri’nin kararına da değinildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuveyt Emiri Sabah el-Cabir es-Sabah’ın oğlu, Şeyh Nasır es-Sabah’ı 18 Eylül’de Beyaz Saray’da kabul etmişti.

Görüşme sonrası açıklama yapan Trump, “Kuveyt’ten de iki Arap ülkesinden (BAE ve Bahreyn) sonra İsrail ile normalleşme anlaşması imzalamasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Siyonist İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleştirilmesi”ne yönelik anlaşmalar, 15 Eylül’de ABD Başkanı Trump’ın ev sahipliğinde Beyaz Saray’da düzenlenen bir törenle imzalanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2020 (25) içerik yüklenmiştir.