AmerikaDünyaGenelkuzey koreOrtadoğu

Kuzey Kore, 1950 savaşının yıldönümünde ‘ABD emperyalistlerinden intikam alma’ sözü verdi…

Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA), bir dizi işçi örgütünün 1950-1953 Kore Savaşı’nı başlatmakla ABD’yi suçlayarak “ABD emperyalistlerinden intikam yemini etmek” için toplantılar düzenlediğini bildirdi. 

Pyongyang, Washington’u Güney Kore ve Japonya ile yürüttüğü “saldırganlık hamleleri” olarak nitelendirerek kınadı ve ABD’nin Güney’e “stratejik varlıkları” yerleştirmeye çalışmasının başka bir savaşı kışkırtmayı amaçladığını söyledi.

KCNA, “ABD hayranlarının bu tür küstah davranışları Kore halkının öfkesini ve intikamını alıyor” dedi.

Bir ABD uçak gemisi ve Güney Koreli muhriplerin katılımıyla Okinawa açıklarında gerçekleştirilen ortak deniz tatbikatlarının ardından Kuran Yarımadası’nda tansiyon yükseliyor. ABD ve Japonya, Kore Yarımadası’nda suların üzerinde savaş uçakları uçuran ayrı bir tatbikat gerçekleştirdi.

Bu ayın başlarında, Çin ve Rusya, ABD’nin Birleşmiş Milletler’de Kuzey Kore’ye daha sert yaptırımlar için ABD liderliğindeki bir baskıyı veto etmelerinin ardından gerilimi körüklediğini söyledi. 

Çin’in BM Büyükelçisi Zhang Jun, Kore Yarımadası’ndaki gerilimin “öncelikle ABD politikalarının iki yönlü dalgalanması nedeniyle bugünkü haline geldiğini” söyledi.

Durum, Kuzey’e karşı çatışmacı bir yaklaşım izleyen yeni Güney Kore başkanı Yoon Suk-yeol tarafından ifade edilen sert söylemlerle daha da kötüleşti. 

Cumartesi günü Yoon, Seul ve Washington’un “güçlü güvenlik duruşunu” sürdüreceğini söyledi. 

Seul’deki savaşın yıldönümünü kutlayan Facebook’ta, “Güney Kore-ABD ittifakına ve bilim ve teknoloji tarafından desteklenen güçlü bir orduya dayanan güçlü bir güvenlik duruşunu sürdüreceğiz” diye yazdı.

Cuma günü, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un üst düzey askeri yetkililerle yaptığı önemli bir toplantıyı tamamladı ve ABD ve Güney Kore’nin son dörtte ilk ortak savaş oyunlarıyla damgasını vurduğu son kas esnetmesinden sonra ülkenin savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi talimatını verdi.

Kim, üst düzey yetkililerin “ülkenin savaş caydırıcılığını daha da güçlendirmek için askeri bir garanti sağlama konusundaki önemli bir konuyu onayladığı” sekizinci Merkez Askeri Komisyonunun üç günlük Genişletilmiş Toplantısına başkanlık etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.