Amerikakuzey koreOrtadoğu

Kuzey Kore ABD’yi ‘Asya NATO’su’ kurmakla suçladı, daha güçlü savunma sözü verdi…

Kuzey Kore, Washington’un Pyongyang’ın uyarılarına rağmen Doğu Asya ülkeleriyle askeri manevralar yapmaya devam ettiğini söyleyerek  ABD’yi Asya’da NATO tarzı bir  askeri ittifak kurmakla suçladı.

Kuzey Kore dışişleri bakanlığı Pazar günü resmi internet sitesinde yayınlanan bir açıklamada, Washington’un “Asya tarzı bir NATO kurmak için tam teşekküllü bir hamle” yaparken “açıkça Japonya ve Güney Kore ile ortak askeri tatbikatlar düzenlediğini” söyledi.

Açıklamalar, ABD, Güney Kore ve Japon kuvvetlerinin dört yıldan fazla bir süredir ilk kez bir ABD uçak gemisini içeren son ortak tatbikatlarının hemen ardından geldi.

Tatbikatlardan sonra yapılan bir toplantıda Kuzey Koreli yetkililer, Washington ve Seul’ün Kore Savaşı’nın patlak vermesinin 72. yıldönümünü kutlarken “ABD emperyalistlerinden intikam alma” sözü vererek “saldırgan hamlelerini” kınadılar.

Pyongyang, yaptığı son açıklamada ABD’yi çifte standartla suçladı ve bu tür tatbikatların Kuzey Kore hükümetini devirmeyi amaçlayan bir savaşa hazırlık olduğunu vurguladı.

Açıklamada, “Bu, ABD’nin ‘diplomatik angajman’ ve ‘önkoşulsuz diyalog’ retoriğinin ikiyüzlülüğünü kanıtlarken, aynı zamanda ABD’nin sistemimizi zorla devirme hırsında bir değişiklik olmadığını bir kez daha ortaya koyuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.