AmerikaGüney Korekuzey kore

Kuzey Kore, Büyük Şeytan ABD’nin Uykusunu Kaçırdı! ABD Ve Güney Kore’den Ortak Tatbikat

Amerika ve Güney Kore, Kore Yarımadası’nın doğu kıyılarında ortak bir tatbikat başlattı. Güney Kore’nin Deniz Kuvveti yayınladığı bildiride şu cümleye yer verdi: “Bu dört günlük tatbikat (26-29 Eylül) bu iki müttefikin (Güney Kore ve ABD) gücünü ve bu iki ülkenin ortak deniz operasyonları yürütmek için kabiliyetlerini göstermeyi amaçlıyor.”

Bildiriye göre, bu tatbikata USS Ronald Reagan uçak gemisi de dahil olmak üzere Amerikan ve Güney Kore deniz kuvvetlerine ait 20’den fazla gemi katılıyor. Bu tatbikatlara bu iki ülkenin helikopter ve savaş jetlerinin de katılması bekleniyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı’na göre, bu, 2017’den bu yana Kore Yarımadası yakınlarındaki ilk ortak ABD uçak gemisi tatbikatı.

ABD ve Güney Kore arasındaki ortak tatbikat, ABD, Japonya ve Güney Kore’nin ulusal güvenlik danışmanlarının Kuzey Kore’ye karşı politikalarını koordine etmek amacıyla 01 Eylül 2022’de Hawai’de üçlü bir toplantıya katıldığı bir sırada başlamış.

Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Güney Kore de dahil olmak üzere Doğu Asya’daki ortaklarıyla siyasi ve güvenlik iş birliğini geliştirerek Kuzey Kore’ye karşı koordineli bir politika benimsemeyi planlıyor, böylece Pyongyang üzerindeki baskı tek bir ülke ile sınırlı olmayacak ve bölge ülkeleri de Beyaz Saray’ın Kuzey Kore karşıtı stratejilerinin uygulanması doğrultusunda iş birliği yapmış olacak.

Japonya ve Güney Kore’nin, Kuzey Kore ile gerginlik içinde olmalarına rağmen, ABD’ye göre, Pyongyang’a karşı bir tür fikir birliği oluşmadığı sürece, Kuzey Kore karşıtı baskı politikalarının etkili olması beklenen cevabı vermeyecektir.

Bu yaklaşımdan hareketle ABD, Güney Kore ve Japonya’nın ulusal güvenlik danışmanlarının görüşmesinin ardından bu toplantının anlaşmalarının bir kısmı ortak tatbikatlar şeklinde ortaya çıkmıştır.

Amerika ve Japonya tatbikatının ardından Amerikan ordusu, Güney Kore ile ortak tatbikatını başlatmış, böylece Kuzey Kore üzerindeki psikolojik baskıyı artırarak, Kore Yarımadası’ndaki nükleer krizden kaynaklanan iki taraflı düşmanlığı sonlandırmak için Kuzey Kore’yi ABD’nin şartlarını kabul etmeye zorlayabilecek.

ABD, Güney Kore ve Japonya’yı Washington ve Pyongyang arasındaki çatışmaya dahil ederek, Kuzey Kore’ye yönelik siyasi, psikolojik ve güvenlik baskısı operasyonu programının bir kısmını Doğu Asya’daki ortaklarına bırakmaya çalışıyor.

Güney Kore hükûmeti de Kuzey Kore’ye karşı azami baskı politikası çerçevesinde ABD’nin bölgesel programlarında daha fazla rol üstlenmeye çalışıyor. İşte bu yüzden, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kore Yarımadası’ndaki varlığı ve ABD’nin Güney Kore ile ortak tatbikatlarına karşı Kuzey Kore’nin hassasiyetlerine rağmen, Seul makamları ortak tatbikat düzenlemeyi kabul etmiştir.

Uluslararası meseleler uzmanı Jeffrey Bader şöyle diyor:

“ABD, 100.000’den fazla askerden oluşan Güney Kore ve Japonya’daki askerî varlığının devam etmesini haklı çıkarmak için Kuzey Kore düşmanlığı politikasını her zamankinden daha fazla benimsemiştir ve Güney Koreli ve Japon yetkililerle farklı düzeylerde sürekli olarak görüşmeler yapmaktadır.”

Görünen o ki Amerika, Güney Kore ve Japonya ile koordineli olarak Kuzey Kore üzerindeki baskıyı artırarak Pyongyang’ı füze ve nükleer programını durdurmaya zorlamayı planlıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.