Uzakdoğu

Kuzey Kore’den ABD’ye; ‘iki Kore’nin işlerine karışma!’

Kuzey Kore dışişleri bakanlığı, ABD’nin, iki Kore’nin işleri hakkında açıklama yapacak konumda olmadığını’ bildirdi.

Kuzey Kore dışişleri bakanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, Amerika’nın iki Kore’nin işlerine dair açıklama yapacak konumda olmadığı açıklaması, ABD’nin Kuzey Kore’nin Güney Kore ile ilişkilerini kesmesine dair açıklamasının ardından geldi.

Kuzey Kore hükümeti dün Güney Kore ile bütün iletişim yollarını kestiğini bildirmişti. Bunun sebebi olarak G.Kore’nin K.Kore’nin içişlerine karışması gösterilmişti.

Bu arada Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Kore’nin Güney Kore ile tüm iletişim kanallarını kesmesinin hayal kırıklığı yarattığını belirterek, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmenin 2’nci yılına gireceği 12 Haziran öncesi nükleer müzakerelerin yeniden başlaması için çabaların 2 katına çıkarılması çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Kuzey Kore ve Güney Kore arasında yaşanan gerginliğe ilişkin açıklamada bulundu.

Dujarric, Kuzey Kore’nin Güney Kore ile tüm iletişim kanallarının ”yanlış anlama ve yanlış hesapların önlenmesi için gerekli” olduğunu vurguladı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesinin 12 Haziran’da 2’nci yılına gireceğini hatırlatan Stephane Dujarric, bu yıl dönümü vesilesiyle Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve sürdürülebilir barış sağlanması için çabaların 2 katına çıkarılması ve müzakerelerin yeniden başlamasını ümit ettiklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 22 Eylül 2020 (31) içerik yüklenmiştir.