Kuzey AmerikaUzakdoğu

Kuzey Kore’den ABD’ye misilleme uyarısı

Kuzey Kore, ABD’nin gelecek ay Güney Kore ile gerçekleştirmeyi planlandığı askeri tatbikat konusunda geri adım atmaması halinde misillemede bulunacağını açıkladı.

Pyongyang yönetimi, gelecek ay Güney Kore ile askeri tatbikat düzenlemeye hazırlanan ABD’yi uyardı. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un liderliğindeki Devlet İşleri Komisyonu, ülkenin egemenliğini ve güvenliğini tehdit eden her türlü hamleye karşı misillemede bulunmayı “meşru müdafaa hakkı” olarak tanımladı.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, planlanan hava tatbikatının, Kuzey Kore lideri Kim ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkeler arasındaki ikili ilişkileri düzeltmek için vardığı anlaşmaları ihlal edeceği belirtildi.

Kuzey Kore, ABD’nin endişelerini azaltmak için bazı önlemler aldığını ancak Washington’ın bu olumlu adımlara gerekli karşılığı veremediğini ve bu nedenle “ihanete uğramış gibi hissettiğini” ifade etti.

ABD’nin geçen haftaki açıklamasında, söz konusu tatbikatın kapsamının geçmiştekilere kıyasla daraltılacağı duyurulmuştu. Ancak Kuzey Kore’nin bugün yaptığı açıklama, ABD’nin bu adımının Pyongyang’ı tatmin etmediğini ortaya koydu.

Kuzey Koreli üst düzey bir diplomat geçen hafta, ABD’nin bu tatbikatla, Pyongyang’la yapılan nükleer müzakerelerin “şevkini kırdığını” söylemişti.

Kuzey Kore, ABD ile Güney Kore’nin düzenlediği ortak tatbikatları işgal provası olarak görüyor.

Trump, Kim ile geçen yıl Singapur’da gerçekleştirdiği ilk görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ABD’nin Güney Kore ile düzenleyeceği tatbikatları askıya alacağını duyurmuştu. O tarihten beri de büyük çaplı tatbikatlar durduruldu ya da kapsamı düşürüldü.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 14 Temmuz 2020 (27) içerik yüklenmiştir.