İran

Laricani: ABD’nin bölgedeki şimdiki siyasetleri müslümanların tahkir edilmesi stratejisidir

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, bugün cuma namazı hutbesi öncesinde cemaate hitaben yaptığı konuşmada, Amerika’nın bölgedeki siyasetlerinin bölge ülkeleri için kaygı verici olduğunu belirterek, ”Amerika’nın son girişimleri, İslam dünyası aleyhinde yaygın bir komplonun olduğunu göstermektedir’ dedi.

Bugün Cuma hutbesi öncesi  konuşma yapan Laricani, gündemdeki  son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Laricani, ABD’nin Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma eylemini kınayarak, “ABD’nin Kudüs kararı Müslümanların ilk kıblesi ve Peygamber Efendimizin (s.a) Mirac’ının başlangıç noktası olduğu için bütün Müslümanlara hakarettir.” dedi.

ABD’nin ikinci adımda Golan Tepeleri’ni Siyonistlere hediye ettiğini hatırlatan Laricani, “Bu karar aslında Amerikalıların Müslümanlara karşı kinlerinin derinliğini yansıtıyor. Dünyanın öteki yanından bir devletin başka bir ülkenin topraklarını terör rejimi İsrail’e vermesi çok gülünç bir şey. Bu eylem, Amerikalı liderlerin uluslararası arenada tellallık peşinde olduğunu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Laricani, Filistinlilerin haklarını tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan Yüzyılın Anlaşması’na da temasla, “Yüzyıl Anlaşması adlı gizemli ve kapalı bir plan sunulmuştur. ABD’liler Filistin sorununu sonsuza dek çözeceklerini iddia ediyorlar. Bu anlaşma onların tellallık ruhunu yansıtıyor.” ifadesini kullanarak,  ”Bu günlerde utanç verici bir duruşa tanık olduk.Yüzlerce milyar dolarlık silah satın alıp Yemen halkını bombalamak isteyen bir ülke bu anlaşma için kirli para vermeye hazır. Bu ülke böylece Trump ve Yahudi damadının bölgeye hakim olmasını sağlamak istiyor” dedi.

ABD’ye de seslenen Ali Laricani, “Amerikalılar bölge, füze ve nükleer meseleyi müzakere etmek istediklerini söylüyorlar. Nükleer konusunda yeniden müzakere ne anlama geliyor? Hile masanızı toplayın. İran ABD ile müzakere etmeyecek” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.