AvrupaİranKuzey Amerika

Lavrov: İran’a yönelik tüm yasadışı yaptırımlar iptal edilmelidir

Rusya Dışişleri Bakanı, İran’a yönelik tüm yasadışı yaptırımların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD ile müttefiklerinin İran’a uyguladığı yasadışı yaptırımlara rağmen Rusya’nın İran ile ticari işbirliğinin arttığını sözlerine ekledi.

Lavrov ayrıca KOEP’in alternatifi olmadığını ve Rusya’nın bir an önce KOEP’i canlandırmak istediğini belirterek “Dünya, Amerika’nın yükümlülüklerini yerine getirmesini ve İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasını bekliyor.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı da İran ile Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Suriye’deki gelişmelere ilişkin İran Dışişleri Bakanı ile Suriye, Filistin, Kafkasya, Yemen sorunlarının çözümü ayrıca Hazar Denizi’nin yasal rejimi hakkında görüş alışverişinde bulunduğunun altını çizdi.

Bir heyet başkanlığında Moskova’ya giden İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdollahiyan, dün (Çarşamba) Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelerek ikili meseleler ile bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin konularda görüş alışverişinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.