İranRusya

Lavrov: İran’ın nükleer anlaşmanın yeniden canlanması yaklaşımını destekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof, yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer anlaşmanın yeniden canlanmasına ilişkin yaklaşımını desteklediklerini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı bugün Tahran’da İranlı mevkidaşı ile ortak basın toplantısında, muhabirimizin sorusuna verdiği yanıtta, İran ve Rusya’nın iyi ve sürdürülebilir bir anlaşmaya varmak için işbirliğine değinerek ABD’nin nükleer anlaşma değil başka her bir meselede, kendi iç maslahatlarını dikkate aldığını ifade etti.

ABD’nin kendi sorunlarına göre hareket ettiğine dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanı, ABD’nin bir sene önce Rusya’yı Viyana görüşmelerini durdurmakla suçlamaya çalıştığını, ancak herkesin ABD’nin kendi başına Viyana’da anlaşma sürecini durdurduğunu bildiğini vurguladı.

Bakan Emir Abdullahiyan da, İran’ın yaptırımları etkisizleştirme stratejik girişiminin, devlet ve diplomasi bazında yapılmakta olduğunu ifade etti.

Emir Abdullahiyan, yaptırımları etkisizleştirmenin İran ve Rusya’nın üzerinde mutabık kaldığı hususlardan biri olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (30) içerik yüklenmiştir.