Afrika

Libya petrol firmasından üretimin düşüşü hakkında uyarı

Libya petrol firması Başkanı Mustafa Sanullah, çatışmalar devam ettiği takdirde bu ülkenin petrol üretimi yüzde 95 kadar azalabileceği uyarısında bulundu.

Libya petrol firması Başkanı Mustafa Sanullah, Libya’da iç şartlar aynı şekilde devam ettiği takdirde, petrol üretiminde yüzde 95’lik kayba şahit olacaklarını belirtti.

Sanullah bundan önce Libya güvenlik şartları ve iç istikrar durumu iyileştiği takdirde petrol üretimini 2021 yılına kadar ikiye katlayarak günde 2.1 milyon varile yükseltebileceğini belirtmişti.

Libya petrol firması Başkanı Sanullah bu açıklamayı, Cumartesi günü tekfirci IŞİD terör örgütüne bağlı silahlı bir çete bu ülkenin merkezinde yer alan Zele 47 petrol sahasına girerek güvenlik güçleri ile çatışmaya girdiği ve iki bekçiyi öldürdükten sonra 6 kişiyi kaçırdığı bir sırada yaptı.

Zele petrol sahası, Libya’nın en büyük petrol sahası sayılıyor.

Öte yandan General Halife Haftar komutasındaki Libya milli ordusu bir açıklama yaparak Zele petrol sahasına düzenlenen silahlı saldırıyı bertaraf ettiklerini duyurdu.

Libya’nın başkenti Trablus 4 Nisan’dan bu yana gerginliklere ve çatışmalara sahne oluyor. S. Arabistan, BAE ve Mısır General Haftar’a destek veriyor.

Başa dön tuşu
Kapalı