Afrika

Libya’da Trablus havalimanının büyük kısmı hükümet güçlerinin kontrolüne geçti

Libya’dan alınan haberlere göre, Trablus havalimanının büyük bölümünün Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin kontrolüne geçtiği bildirildi.

Tesnim haber ajansına göre, hükümet güçlerinin dün iki koldan Halife Hafter güçlerine saldırı başlattığı ve Hafter güçlerinin geri püskürttükleri, böylelikle havalimanının büyük bölümünün kontrolünü ele geçirdikleri anlaşılıyor. 

Bu arada Birleşmiş Milletler’in Libya’daki Destek Misyonu ‘UNSMIL’, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi’nin Libya’ya yaptığı ateşkes çağrısının memnuniyetle karşılandığını açıkladı.
UNSMIL, Avrupa Birliği’nin Libya’da çarpışan taraflara ateşkes çağrısının memnuniyetle karşılandığını belirterek, Trablus’a yapılan saldırıların ve şiddeti sürdürmenin yalnızca BM’nin Libya barış görüşmelerine değil, uluslararası barışa da bir tehdit olduğunu söyledi.

BM, AB’nin Libya’daki ihtilaflı tarafların Birleşmiş Milletler’le koordineli bir şekilde ateşkes çağrısı yapmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, saldırılarda sivil ayrımı yapılmamasının savaş suçlarına sebep olacağı uyarısında bulundu.

AB Konseyi’nin toplantısından önce Libya Başbakanı Fayez El Saraj ile görüşen AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB’nin tek sesle konuştuğuna vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 06 Temmuz 2020 (35) içerik yüklenmiştir.