Filistinİngiltereİşgalci İsrail Rejimi

Londra’da binlerce kişi ‘Nakba’nın 74. yıl dönümünü ve katledilen Filistinli gazeteciyi anıyor

Her kesimden binlerce insan, İsrail’in 1948’de yasadışı varlığını ilan etmesiyle 700.000’den fazla Filistinlinin zorla evlerinden sürüldüğü ‘Nakba’ veya Felaket’in 74. yıldönümünü anmak için İNGİLTEREDE kitlesel bir miting düzenledi. .

Cumartesi öğleden sonra Londra’nın merkezindeki British Broadcasting Corporation’ın (BBC) genel merkezi Broadcasting House’un önünde toplanan vatandaşlar, Downing Caddesi’ndeki başbakanın resmi konutu ve icra dairesi olan 10 Numara’ya yürüyüşe geçti.

Katılımcılar Filistin bayrakları salladılar, sloganlar attılar ve İsrail güçlerinin Filistinlilere karşı süregelen acımasız baskısına duydukları öfkeyi dile getirdiler.

Ayrıca işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin mülteci kampına yapılan bir ordu baskınını takip ederken İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülen kıdemli Filistinli gazeteci Shireen Abu Akleh’in öldürülmesini de şiddetle kınadılar.

Protestocular, faillerin adalete teslim edilmesi için hızlı ve bağımsız bir soruşturma çağrısında bulundu. Göstericiler ayrıca Katar merkezli ve Arapça yayın yapan El Cezire televizyon haber ağı için öldürülen muhabirin anısına bir hatıra defteri imzaladılar.

Anma kitabının yanına yerleştirilen bir pankartta, “Shireen Abu Akleh, 2000 yılından bu yana İsrail işgal güçleri tarafından öldürülen 55. gazetecidir” ifadesi yer aldı.

İsrail 1967’deki Altı Gün Savaşı sırasında Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü işgal etti. Daha sonra uluslararası toplum tarafından tanınmayan bir hareketle Doğu Kudüs’ü ilhak etti.

Filistinliler Batı Şeria’nın başkenti Doğu Kudüs olan gelecekteki bağımsız bir Filistin devletinin parçası olmasını istiyor.

Ancak İsrail’in agresif yerleşim genişletme ve ilhak planları, herhangi bir barış ihtimaline ciddi bir darbe indirdi.

Gazze Şeridi de 2007’den beri İsrail’in insanlık dışı kara, hava ve deniz kuşatması altında ve 2008’den beri üç savaşa sahne oldu.

Filistin sağlık bakanlığı ve meslektaşlarına göre, Ebu Akleh Çarşamba günü Cenin kentindeki bir İsrail baskınını takip ederken canlı bir kurşunla vuruldu ve kritik durumda hastaneye kaldırıldı.

Filistinli gazeteci öldürüldüğünde basın yeleği giyiyordu.

El Cezire kanalı için bir başka Filistinli gazeteci olan Ali Samoudi, sırtından vurulduktan sonra stabil durumda hastaneye kaldırıldı.

Olayın video görüntülerinde, Ebu Akleh’in üzerinde “BASIN” yazılı mavi bir ceket giydiği görülüyor.

Samoudi Associated Press’e, baskını haber yapmaya giden yedi gazeteciden oluşan bir grup arasında olduklarını söyledi.

Filistin Enformasyon Bakanlığı, İsrail güçleri tarafından işlenen “şok edici bir suç” olduğunu söylediği olayı kınadı.

“İsrail işgali defalarca Filistinli gazetecileri hedef aldı, yaraladı ve saldırdı. Shireen, İsrail işgalinin suçlarını ortaya çıkarmak için çalışırken İsrail’in öldürdüğü diğer gazetecilere katılıyor. Öldürme, halkımızı özgürlük mücadelesini sürdürmekten asla caydıramaz, sadece işgalci rejimin ömrünü kısaltır ve bizi özgürlüğe yaklaştıracak ve İsrail’in cezasız kalmasına son verecektir” denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.