HaberlerDünyaOrtadoğuYemen

Londra’dan İran’a asılsız suçlama

İngiltere Dışişleri Bakanı, twitter mesajında, İran’ı Yemen Ensarullah hareketinin Suudilere yönelik saldırılarını kolaylaştıran unsur olarak nitelendirdi.

Fars Haber Ajansı’na göre, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominique Robb dün akşam Twitter’da Yemen Ensarullah hareketinin Suudilere yönelik saldırılarıyla ilgili olarak İran’a yönelik asılsız ithamda bulundu.

İngiltere dışişleri bakanı, dün gece Suudi Arabistan’a yönelik birden fazla balistik füze saldırısını kınadı.

İngiliz yetkili, mesajında ​​Suudi koalisyonunun ülkede binlerce kişinin ölümüne neden olan yedi yıllık Yemen işgaline ise değinmedi.

İngiltere, Yemen’e karşı son yıllarda süren savaşta Suudilerin büyük bir destekçisi ve önemli bir silah kaynağı oldu.

Suudi koalisyon sözcüsü Pazar sabahı, Yemen askeri birlikleri tarafından Suudi Arabistan’ın güney ve doğusuna birkaç balistik füze atıldığını bildirdi.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Yahya Serie de, düzenlediği basın toplantısında Yemen ordusunun ve halk komitelerinin Suudi Arabistan’ın derinliklerindeki kapsamlı operasyonları hakkında açıklamada bulundu.

Yemenli askeri yetkili, operasyonu “Yedinci Caydırma Dengesi” olarak adlandırdı ve operasyonun Suudi koalisyonunun saldırganlığına karşı koyma bağlamında gerçekleştirildiğini söyledi.

Yahya Serie, Suudi Arabistan’ın hayati tesisleri ve askeri üslerinin Samed 3 insansız hava araçları ve füzeleri ile hedef alındığını da sözlerine ekledi.

Serie, operasyonun Suudi Arabistan’ın doğusundaki el-Demmam bölgesindeki Aramco’ya bağlı tesisleri sekiz Samed 3 İHA ve bir Zülfikar balistik füzesi ile hedef aldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.