LübnanSuriye

Lübnan Hizbullah’ı Beşar Esad’ı seçim zaferinden dolayı kutladı

Lübnan Hizbullahı Cuma günü yayınladığı bildiride, Beşar Esad’ı ve Suriye halkını zaferinden dolayı kutladı.

İRNA’ya göre Hizbullah bildirisinde, “Hizbullah, Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve kardeş Suriye milletini, Beşar Esad’ın Suriye Devlet Başkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı en içten ve samimiyetle tebriklerini bildiriyor.” cümlesine yer verildi.

Lübnan Hizbullah hareketinin bildirisinde ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Suriye seçimleri, sandıkta eşi görülmemiş kitlesel katılımı ve seçim öncesi ve sonrası ülke çapındaki etkinliği gösteren ve onu ülke çapında büyük bir ulusal bayrama dönüştüren büyük bir halk ve siyasi referandumdu.”

Bildiride, “Suriyeliler, seçim sandığı aracılığıyla ulusal birliğe tam bağlılıklarını ve her türlü fitne ve ayrımcılığa karşı olduklarını, Suriye’nin Filistin davasına tam bağlı olduğunu ve desteğini tekrarladığı, işgal ve saldırıya, ihanete ve teröre karşı olduğunu kanıtladı.” cümlesi dikkat çekti.

Bu arada Yemen’in Yüksek Siyasi Konseyi başkanı Mehdi el-Meşat, dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazandığı zaferden ötürü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı tebrik etti.

El Meşat mesajında, “Dost ve kardeş Suriye milletini, Suriye’ye karşı düşmanların komplolarına karşı önemli bir zafer olan cumhurbaşkanlığı seçimlerini düzenlemedeki büyük başarısından dolayı tebrik ediyoruz.” dedi.

Çin, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın Suriye tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesi vesilesiyle Suriye’yi tebrik etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da, yayınladığı bildiride Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinin “ezici” olduğuna işaret ederek, “hiç kimsenin Suriyelilere devlet başkanını seçmeleri gereken tarih ve koşulları dikte etme hakkına sahip olmadığını” belirtti.

Suriye Halk Meclisi Başkanı Hammuda Sebbağ, Beşar el Esad’ın seçimlerde yüzde 95,1 oy oranıyla salt çoğunluğunu alarak Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevini kazandığını ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.