Lübnan

Lübnan Hizbullah’ı “Lokman Selim” terörünü kınadı

Lübnan Hizbullah hareketi Lokman Selim’e yönelik terör saldırıyı kınarken ilgili güvenlik ve yargı kurumlarından saldırı faillerinin belirlenmesi, tutuklanarak yargılanması için hemen harekete geçmelerini istedi.

El-Alem kanalının bildirdiğine göre Hizbullah bu bağlamda yaptığı açıklamada Lübnan’ın çeşitli bölgelerinde işlenen cinayetlere ve bu cinayetleri medya ve siyaset alanında suiistimal edilmesinin ülke güvenliği ve istikrarına zarar verdiği için mücadele etmesini istedi.
Bu arada Amerika dışişleri bakanı Antony Bilinken şahsi twitter sayfasında Lübnanlı siyasi aktivist Lokman Selim’e yönelik terör saldırısına tepki göstererek, “Bugün Lübnan için üzücü bir gündür. Biz de Lübnan’ın seçkin aktivistin terör üzüntüsünü paylaşıyoruz” yazdı.
Amerika dışişleri bakanı ayrıca “bu çirkin terör olayını kınadıklarını ve Lübnanlı yetkililerden failleri ve sorumlularının bulunarak sorgulanmalarını” istedi.
Lokman Selim “Omem, araştırma ve dokümantasyon için” STK’nun kurucusu ve Hizbullah’ın fazla tanınmayan muhaliflerinden dün akşam Lübnan’ın güneyinde şiilerin çoğunlukta olduğu Nebetiye bölgesinde öldürüldü.
14 Mart hareketine bağlı olan haber çevreleri terör haberinin duyulmasından hemen sonra olaya büyük boyutlar kazandırarak Hizbullah’ı sorumlu tuttular.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.