Genel

Lübnan, Riyad’da kurulan koalisyona tepkili

Lübnan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan önderliğinde teröre karşı kurulan koalisyona ilişkin kendilerine bilgi verilmediği belirtilerek, söz konusu koalisyonun kurulması konusunda ne usulün gerektirdiği gibi dışarıdan ne de kanunun gerektirdiği gibi içeriden danışılmadığı ifade edildi.

AA’nın haberine göre bu durumun Lübnan’ın terörle mücadelede öne çıkan konumu ve Dışişleri Bakanlığının salahiyetini zedelediği kaydedilen açıklamada, “Lübnan, terörle mücadele karşısındaki gerçek çalışmalar ve etkin faaliyetlerin yanı sıra bu çerçevede oluşturulacak koalisyonları destekleyici tutumunda istikrarını koruyacak” ifadelerine yer verildi.

Lübnan Başbakanı Temmam Selam ise basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, koalisyon kurulmasını, terörle mücadelenin sorumluluğunu üstlenen Müslüman ülkelerin halklarının yararına atılan bir adım şeklinde değerlendirdi.

Lübnan’ın söz konusu girişimden memnun olduğunu belirten Selam, terör örgütü IŞİD’in 9 Lübnan askerini rehin tuttuğunu, ordu ve güvenlik güçlerinin her gün terörist gruplarla mücadele ettiğini aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (32) içerik yüklenmiştir.