LübnanOrtadoğu

Lübnan’da Hizbullah’ı finanse etmek suçlamasıyla Kuveyt’te 12 sanığın hapis cezası uzatıldı

Kuveyt medyası, Lübnan Hizbullahı’nın finansmanı davasındaki 12 sanığın cezasının, davanın hakime sunulmasının ardından uzatıldığını ve davadaki diğer altı sanığın serbest bırakılması talebinin reddedildiğini bildirdi.

Kuveyt gazetesi Al-Qabes’e göre; sözde “Lübnan’da Hizbullah’ın mali sponsorluğu” davasında yer alan on iki sanık, Pazartesi günü avukatlarının huzurunda Kuveyt’te bir mahkemede yapılan duruşmada kendilerine yönelik suçlamaları reddetti.

Al-Qabes’a göre, davadaki yargıç bu davada 12 sanığın tutukluluk cezalarını uzatırken, davadaki diğer altı sanığın tahliye taleplerini de reddetti.

Kuveyt ulusal güvenlik kurumu, Kasım ayı başlarında Lübnan’daki Hizbullah’la bağlantılı oldukları iddiasıyla 18 üyeli bir grubu tutukladı. Sanıklar suçlamaları reddederken, faaliyet alanlarının Lübnanlı yetimleri ve başka yerlerde yetimleri desteklemek olduğunu vurguladılar.

Kuveyt’in bu girişimi, Lübnan Enformasyon Bakanı George Qardahi’nin Suudi Arabistan’ın Yemen’deki eylemlerini kınayan yakın tarihli bir açıklamasının ardından Kuveyt hükümetinin Riyad’ı desteklemek için Lübnan büyükelçisini sınır dışı etmesiyle geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.