Lübnan

Lübnan’ın çökmesi yönünde uyarı

Lübnan parlamentosu üyelerinden biri, bu ülkede yeni kabinenin kurulmamasını eleştirerek, ülkede durumun çökme noktasına gelebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Lübnan’daki kriz bir yılını doldurmak üzeredir. 4 ağustos 2020’da Beyrut limanında korkunç bir patlama medyana gelmişti. Bu patlamanın ardından Hassan Diyab hükümeti aleyhinde protesto eylemleri başladı ve Diyab başbakanlıktan istifa etmek zorunda kalmıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, önce Mustafa Edib’i hükümeti kurmakla görevlendirdi, ancak Edib bir ayın ardından hükümet kurmaktan vazgeçerek, kabinenin kurulmasının siyasileşmesini istemediğini ancak bunun gerçekleşmediğini ifade etti.

Edib’in istifasının ardından beklendiği gibi Saad Hariri bir kez daha hükümeti kurmakla görevlendirildi. Ancak Hariri ekim 2020’den beri 8 aydır yeni kabineyi kurabilmiş değil. Lübnanlı çevrelerin bildirdiğine göre, Saad Hariri ve Mişel Avn arasında başta olmak üzere bu ülkede siyasi pay talepleri yüzünden hükümetin kurulamıyor. Bu durum, Lübnan’da ekonomik sorunlar dahil Lübnan halkının sorunlarının tırmanmasına ve müteakip, protesto eylemlerinin düzenlenmesine yol açmıştır.

Kabinenin kurulmasına ilişkin ümitler giderek zayıflayan ve hatta Saad Hariri’nin hükümeti kurmaktan vazgeçeceğine dair haberler gündeme gelirken, Lübnan Parlamento Başkanı Nebih Berri son sıralarda ülkenin içine düştüğü siyasi krizden çıkışı için bir plan sundu. Berri’nin hükümetin kurulması için sunduğu planda 18 bakan yerine 24 bakan öneriliyor. Buna ilaveten, öylesine bekleyeduran sandalyeler, Lübnan’daki siyasi gruplarından hiçbirine verilmeyecek. Aslında Berri’nin planında Hariri ve Avn arasında münakaşa konusu olan sandalyelerin üçte biri, herhangi bir siyasi gruba verilmeyecek, böylece kabinenin kurulması önündeki kriz aşılmış olacak.

Lübnan Cumhuriyet gazetesi bu bağlamda yazdığı bir makalede, Lübnanlı grupların büyük ölçüde Nebih Berri’nin planını kabul ettiğini ve kabinenin kurulması için bir anlaşmanın sağlanabileceğini bildirdi. Ancak Saad Hariri’nin parlamento başkanının sunduğu planı kabul edip, etmeyeceği belli değil! Çünkü Hariri, Lübnanlı siyasi gruplara pay ayrılmadan teknokrat kabinenin kurulmasına vurgu yapmakta. Bu doğrultuda, Lübnan parlamentosu üyelerinden Maryun Avn, Saad Hariri’nin kabinenin kurulmasını istemediğini söyledi.

Önem arz eden diğer bir konu ise, Lübnanlı gruplar ve şahsiyetlerin kabinenin kurulması için Berri’nin sunduğu planı kabul etmemesi halinde kabine krizinin başka bir şekilde devam etmesidir. Bu durum, Hariri’nin kabineyi kurmak görevinden alınmasına yol açabilir. Geçmişteki gelişmeler ve olaylara bakıldığında bu gidişatla, Hariri’nin başkanlık ettiği el Müstakbel Hareketi, destekçileriyle birlikte, başka şahısın başkanlığında kabinenin kurulmasına giden yolda engeller çıkaracağı ve muhtemelen ülkede toplumsal olaylar ve kargaşaların yeniden başlayacağı düşünülüyor.

Bunun için Lübnanlı milletvekillerinden İyhab Hamude, Berri’nin planının sonuçsuz kalması halinde ülkenin her alanda derin kriz içine sürükleneceği uyarısında bulunarak, bu krizden tek çıkış yolunun hükümetin kurulmasıyla mümkün olacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.