HaberlerAmerikaDünyaLübnanOrtadoğu

Lübnanlı müftü: Hizbullah Lübnan’ın onuru, ABD ise kanseridir

Lübnanlı Caferi müftü Şeyh Ahmet Kaplan, Hizbullah hareketi Lübnan’ın onur kaynağı olduğunu, eğer Lübnan’da ve dünyada bir kanser varsa o kanser ABD ve uyduları olduğunu vurguladı.

El Minar kanalının haberine göre, Lübnanlı Caferi müftü Ahmet Kaplan, Amerikalı senatör Richard Blumenthal’ın Hizbullah hakkındaki sözlerine gösterdiği tepkide şöyle dedi:

Beyrut Afganistan’da bozguna uğrayanların göz yaşı dökmesine ihtiyacı yoktur. Senatör Blumenthal burası için değil, asıl Amerika’nın Afganistan’da uğradığı yenilgi için gözyaşı dökmelidir.

Müftü Kaplan şöyle ekledi:

Hizbullah Lübnan’ın onur kaynağı ve milli egemenliği ve bağımsızlığının simgesi ve bekası ve devamı için acil zarurettir. Eğer dünyada ve Lübnan’da kronik bir kanser varsa, o kanser ABD ve uydularıdır.

İran’ın Lübnan’a yakıt getiren petrol tankerlerine de değinen Şeyh Kaplan şöyle devam etti:

Lübnan İran petrolüne şiddetle ihtiyaç duymaktadır; zira Lübnan’ın kaderini Lübnan’ı ve milletini ezmek için en kötü kuşatmayı dayatan Washington inleri değil, İran’ın petrol boruları belirlemektedir.

Amerikalı bir heyetle Lübnan’a bir ziyaret gerçekleştiren senatör Blumenthal Beyrut hava limanından ayrılmadan önce Hizbullah hakkında bazı iddialarda bulundu. Blumenthal, Amerika Lübnan’ın yakıt ihtiyacını karşılarken İran’dan yakıt ithal etmesi için hiç bir gerekçe olmadığını iddia etti.

Bu arada El Ahbar gazetesi Lübnan’a yakıt taşıyan İran tankerleri Suriye karasularına ulaştığını, petrol tankerleri getirdiği yakıtı Suriye limanlarından birinde boşaltacağını ve daha sonra tankerlerle kara yolu üzerinden Lübnan’a intikal ettirileceğini duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.