Belarus

Lukaşenko: Terör tehdidi ile karşı karşıyayız

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesinin terör tehdidi ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Lukaşenko, anayasa değişikliği çalışmalarının istişare edileceği 6. Halk Meclisi hazırlık toplantısında ülkedeki siyasi durum ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ağırlıklı olarak sadece başkent Minsk’te cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına yönelik izinsiz protesto gösterileri yapıldığını hatırlatan Lukaşenko, geriye kalan bu kitlenin de radikalleştiğini, protestocuları organize edenlerin radikalleşme düşüncelerinin iyice ortaya çıktığını kaydetti.

Lukaşenko, son birkaç gündür sokaklarda yaşanan olayların artık kırmızı çizginin aşıldığının göstergesi olduğunu ifade etti.

Ülkedeki demir yollarına sabotaj girişimleri yapıldığını belirten Lukaşenko, “Bu, demir yollarında ciddi kazalara, felaketlere ve birçok insanın ölümüne yol açabilir. Bunlar terör belirtileri olan organize suç gruplarının eylemleridir. Terör tehdidi ile karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Aleksandr Lukaşenko yüzde 80,1 oy ile yeniden kazanmış, en yakın rakibi Svetlana Tikhanovskaya ise yüzde 10,12 oy alabilmişti. Tikhanovskaya’nın önderliğindeki muhalefetin sonuçlara karşı çıkması nedeniyle ülkede her hafta sonu devam eden protestolar başlamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (33) içerik yüklenmiştir.