HaberlerİranOrtadoğu

Maas’tan İran’la müzakere zaruretine vurgu

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo ile telefon görüşmesinde İran ile müzakere zaruretine vurgu yaptı.

Cuma günü Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Almanya Dışişleri Bakanı Maas, mevcut şartlarda İran ile diplomasiye ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Bakan Maas Cuma günü de bir açıklama yaparak, Berlin yönetimi Washington’un İran’a azami baskı politikasına katılmayacağını belirtmişti.

Almanya’nın Britanya yönetiminin Hürmüz boğazında gemilerin seyrini gözetlemek üzere Avrupalı bir ittifak kurma yönündeki girişimine katılıp katılmama konusunda açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Berlin yönetimi bu önerinin amaçları iyice açıklığa kavuşturulduktan sonra gerekli kararı vereceğini belirtti.

Britanya yönetimi Fars körfezinde Avrupa ülkelerinin katılımı ile yeni bir filo kurmak istiyor, ancak kendisi bu planını hayata geçirmek için yeterli savaş gemisi bulunmadığı ve çok sayıda savaş gemisi bakım ve onarıma alındığı anlaşılıyor.

Cumhurbaşkanı Ruhani ise, Fars körfezi ve Hürmüz boğazının güvenliğinden İran İslam Cumhuriyeti ve bölge ülkeleri sorumlu olduğunu, İran hiç bir ülkeye Fars körfezi ve Hürmüz boğazını güvensizliğe sürüklemesine müsaade etmeyeceğini, İran’ın şimdiye kadar bu bölgede uygulamaları da karşı tarafın suçlarına uygun tepki vermekten ibaret olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 28 Mayıs 2020 (24) içerik yüklenmiştir.