HaberlerAvrupa

Macaristan’ın İran büyükelçisi dışişleri bakanlığına çağrıldı

Macaristan’ın İran büyükelçisi Zoltan Varga-Haszonits, Budapeşte kentinde Szent Laszlo hastanesinde korona müptelası İranlı üniversite öğrencilerine yönelik tutumdan dolayı İran’da dışişleri bakanlığına çağrıldı.

İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Macaristan büyükelçisi ile İran dışişleri bakanlığında görüşmesinde, Macaristan polisi ve hastane görevlilerinin İranlı öğrencilere yönelik tutumuna İran devletinin tepkisini iletti.

Erakçi, Macaristan hükümetinin koronavirüs müptelası şüphesi bulunan 15 İranlı öğrenciyi sınırdışı etmesinin kabul edilemez bir tutum olduğunu belirterek, Macaristan’dan bu konudaki kararını gözden geçirmesini istedi.

Sözkonusu görüşmede, İranlı öğrencilerin sağlık ve tedavileri, ikamet şartlarının temin edilmesinin Macaristan devletinin sorumluluğunda olduğu bildirildi.

Macaristan’ın İran büyükelçisi de, ülkesinde koronavirüs salgını ve bununla mücadele konusunda bilgi verirken ilk fırsatta İran devletinin itirazının Macaristan hükümetine iletileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Ekim 2020 (34) içerik yüklenmiştir.