Fransa

Macron yine İran füze programına karşı tavır takındı

Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir kez daha Washington’a paralel olarak İran’ın konvansiyonel savunma programına karşı tavır sergiledi.

Macron dün temelsiz iddialarının devamında İran’ın konvansiyonel füze savunma programını bölge güvenliği için tehdit olduğunu iddia etti.
Macron daha önce Washington’un siyasetleri çerçevesinde İran savunma programlarının durdurulmasını isterken, Tahran’a suçlamalar yönelterek Bercam nükleer anlaşmanın daha geniş çapta füze programını da kapsama öneisinde bulunmuştur.
İran İslam cumhruyeti yetkilileri, füze savunma programının kırmızı çizgi olduğunu defalarca belirterek, savunma ve füze siyasetlerinin ülkenin savunması ve bölgede barış, istikrar ve güvenliğin sağlanması için olduğunu vurguladılar.
Rusya dışişleri bakan yardımcısı Sergey Riyabkof daha önce yaptığı açıklamada Amerika ve müttefiklerinin İran’ın füze programına karşı tutumlarını eleştirerek, İran’ın uzay ve füze denemeleri ile uluslararası yasalar açısından hiçbir yasak girişimde bulunmadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (21) içerik yüklenmiştir.