Haberler

Macron’un Orta Doğu turu devam ediyor: Şimdi de Katar’a gitti

Macron’un ziyareti kapsamında, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Thani ile akşam yemeğinde görüşeceği ve görüşmede, terörle mücadelede işbirliğini derinleştirilmesinin, bölgesel istikrar, ekonomik ilişkilerin genişletilmesi ve 2022 Dünya Kupası hazırlıklarının ele alınması bekleniyor.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2 günlük Fars Körfezi ziyaretinin ilk durağı Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ardından Katar’a gitti.

Macron sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Katar stratejik bir ortaktır. İşbirliğimiz eski ve dostluğumuz güçlü. Bugün bunu yeniden doğrulamaya geldim” dedi.

Macron, Fars Körfezi temaslarına BAE’de Abu Dabi Veliaht Prensi Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile bir araya gelerek başlamış, BAE’nin Fransa’dan 16 milyar euro karşılığında 80 adet Fransız yapımı Rafale tipi savaş uçağı satın aldığı açıklanmıştı.

Macron, bugün ise Suudi Arabistan’da Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya gelerek Fars Körfezi gezisini sonlandıracak.

Suudi Arabistan ve BAE, Yemen’in mazlum halkını öldürmek için Fransızlar dahil Batı silahlarını kullanıyor.

Uluslararası örgütler ve insan hakları örgütleri defalarca Fransa ve Suudi saldırganlık koalisyonunu destekleyen diğer ülkeleri Suudi Arabistan ve BAE’ye silah ihracatını askıya almaya çağırdılar.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.