AsyaFilistinİşgalci İsrail Rejimi

Mahatir Muhammed’in BAE-İsrail anlaşmasına tepki

Malezya Eski Başbakanı Mahatir Muhammed, BAE-Siyonist rejim arasında yapılan normalleşeme anlaşmasını, geriye dönüş olarak niteledi.

Malezya eski Başbakanı Mahatir Muhammed bugün yaptığı açıklamada, bu anlaşmanın saldırgan grupların katliam için gücünü artıracağını ve İslam ülkeleri arasında artık bir barışın olmayacağını vurguladı.

Bu arada, Sudan Dışişleri Bakanı Ömer Kameruddin 18 Ağustos Salı yaptığı açıklamada, Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Haydar Bedevi’nin İsrail ile ilişkilerin normalleşeceğine ilişkin sözlerini şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi.

Bakan Ömer Kameruddin, bakanlığın Sudan ve İsrail arasındaki ilişkilere dair bir meseleyi hiç tartışmadığını ve Bedevi’nin yaptığı açıklamalara ilişkin kamuoyunun aydınlatılması için yeni açıklamaların yapılması gerektiğini belirtti.

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Haydar Bedevi, Sudan’ın, İsrail ile Hartum’un maslahatına dayalı ilişki kurmak için çabaladığını duyurmuştu.

Sudan’ın İsrail ile normalleşme anlaşmaları yapmasının ülkenin yararına olacağını belirten Haydar Bedevi, dün bir televizyon kanalına verdiği röportajda, “Sudan ile İsrail arasındaki düşmanlığın devam etmesi için hiçbir neden yok.” ifadesine yer verdi.

Diğer taraftan yerel basına yansıyan haberlere göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Haydar Bedevi, “İsrail ile ilişkilerin normalleşeceğine” ilişkin sözleri sonrası görevinden alındı.

Yerel basındaki haberlere göre, Sözcü Bedevi’nin görevinden uzaklaştırılarak başka bir birimde çalışmasına karar verildi.

Diğer yandan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail ile normalleşme anlaşmalarından övgüyle bahseden Haydar Bedevi, BAE’nin hareketini “Arap ülkelerinin geri kalanı için atılması gereken doğru planı gösteren cesur bir adım” olarak nitelendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Bugün 25 Kasım 2020 (23) içerik yüklenmiştir.