İşgalci İsrail RejimiFilistin

Mahir el-Ahres: Ortadoğu’nun en büyük gücüne karşı zafer kazandım!

Siyonist İsrail’in idari tutukluluk uygulamasını protesto eden Mahir el-Ahres, aralıksız 103 gün sürdürdüğü açlık grevi sonucunda işgal rejimine boyun eğdirerek özgürlüğüne kavuşmuştu.

Esaretin zincirini kırarak İsrail’in karanlık zindanlarından çıkan el-Ahres, yaptığı ilk açıklamada, “Filistin halkı, maruz kaldığı zulümden kurtulmak için birilerinin yardım eli uzatmasını beklemeden kendi haklarını müdafaa etmelidir.” ifadelerini kullandı.

Lübnan El-Meyadin kanalına konuşan el-Ahres, “Ortadoğu’nun en büyük gücüne karşı büyük bir zafer elde ettiğimi hissediyorum. Kararlılığımız ve fedakarlıklarımızla zafer kazanacağız, özgür ve onurlu bir hayat yaşayacağız.” dedi.

Açıklamasında el-Ahres, hukuksuzluğa karşı 103 gün açlık greviyle mücadele ettiğini aktararak, “Davama ihanet etmeden onurlu bir şekilde özgürlüğü elde ettim.” ifadelerine yer verdi.

Filistin Esirler Cemiyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, el-Ahres’in, işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde bulunan en-Necah hastanesinde tedavisine devam edeceği belirtildi.

Cemiyet tarafından daha önce yapılan bir açıklamada, İsrail’in idari tutukluluk uygulamasına karşı 103 gün açlık grevini sürdüren Mahir el-Ahres’in, İsrail ile varılan anlaşma çerçevesinde açlık grevini sonlandırdığı bildirilmişti.

Altı çocuk babası Ahres, 1989, 2004, 2009 ve 2018 yıllarında da İsrail güçlerince 4 kere gözaltına alınmış, toplam 62 ay tutuklu kalmıştı.

Şimdiye kadar işgal rejiminin zindanlarında beş Filistinli esir açlık grevi sebebiyle şehit oldu. Bunların birincisi Askalan cezaevinde tutulduğu sırada 11 Temmuz 1970’te hayatını kaybeden Abdülkadir Ebu’l-Fahm’dı. O, esirler hareketinin açlık grevi esnasında hayatını kaybeden ilk şehidiydi. Sonraki iki şehit Nefha cezaevinde açlık grevinde bulundukları sırada 24 Temmuz 1980’de hayatlarını kaybeden Rasim Halave ve Ali Caferi oldu. Dördüncüleri Cuneyd cezaevinde açlık grevinde bulunduğu sırada 1984’te hayatını kaybeden Mahmud Fureytih, beşinci şehit ise Askalan cezaevinde açlık grevini sürdürdüğü sırada 14 Ekim 1994’te hayatını kaybeden Hasan Nemir Ubeydat oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2021 (22) içerik yüklenmiştir.