Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Mahmut Abbas Yönetimi Kur’an Öğretmeni Alâ Beşir’i Serbest Bıraktı

Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimleri, siyasi tutuklu Alâ Beşir’i 34 gün gözaltında tuttuktan sonra dün (11 Haziran Salı) akşam saatlerinde serbest bıraktı.

Avukat Mühenned Kerace, Kur’an-ı Kerim öğretmeni kadın siyasi tutuklu Alâ Beşir’in Kalkiliya Cezaevi’nden serbest bırakıldığını açıkladı.

Beşir’in serbest bırakılması “Adalet İçin Avukatlar” ekibinin davayı ısrarla takip etmelerinin ardından geldi.

Alâ Beşir’in savunmasını üstlenen avukatlar, Kalkiliya Sulh Mahkemesi’nden kadın siyasi tutuklunun 2000 dinar adli kefalet ve 200 dinar nakdi kefalet karşılığı serbest bırakılması kararı çıkartmayı başardı.

Kur’an-ı Kerim öğretmeni Alâ Beşir, cezaevinden çıktıktan sonra yaptığı ilk açıklamada, kendisine destek veren ve serbest bırakılması için baskı yapan herkese teşekkür etti.

Beşir, davasını gözaltına alındığı andan itibaren takip eden ve Filistin Yönetimi’nin davadan uzaklaştırmak için tehdit etmesine rağmen davayı bırakmayan avukat Mühenned Kerace’ye de ayrıca teşekkür ettiğini bildirdi.

Koruyucu Güvenlik birimi, 23 yaşındaki Alâ Fehmi Beşir isimli genç kadını 9 Mayıs’ta Kalkiliya’ya bağlı Cinsafut köyünde bir camiye baskın düzenleyerek gözaltına almıştı.

Alâ Beşir’in annesi, kızının Filistin Yönetimi zindanlarında büyük baskılara maruz kaldığını ve Koruyucu Güvenlik biriminin Filistinli genç kadından avukatlarını reddetmesini istediğini söyledi.

Filistinli genç kadının annesi, Koruyucu Güvenlik biriminin kendisini telefonla aradığını ve avukatları çekmesini istediğini, aksi takdirde gözaltına alınacağını ve dosyasının hazır olduğunu söylediğini aktardı.

Alâ Beşir’in annesi, silahlı 25 kişinin Osman Bin Affan Camii’ne baskın düzenleyerek Filistinli genç kızı gözaltına aldığını, caminin saygınlığının çiğnendiğini ve gözaltı için herhangi bir hukuki belge gösterilmediğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 08 Ağustos 2020 (32) içerik yüklenmiştir.