Afrika

Mali’deki muhalif gruplar: Darbeyle hiçbir ilgimiz yok

Mali’de bir süredir istifasını talep ettikleri Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita yönetiminin devrilmesinin ardından muhalif gruplar darbeden haberdar olmadıklarını belirtiyor.

Tam bağımsızlığını 1960’da kazanan ve o tarihten bu yana sonuncu da dahil 4 darbe gören Mali’de asker bir kez daha kışlasından çıktı.

İlk seçildiği 2013’te büyük umutlarla cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan ve oyların yüzde 70’ini alan İbrahim Boubacar Keita’ya halk desteği 7 yılın sonunda yüzde 20’lere kadar geriledi.

Mali merkezli Tuwindi araştırma şirketinin 14 Ağustos’ta yaptığı kamuoyu araştırması sonuçları, Keita hükümetine olan güveninin ne kadar zayıfladığını gözler önüne serdi.

Araştırma, halkın yüzde 80’inin, Başbakan Boubou Cisse’nin istifasını ve meclisin feshedilmesini istediğini ortaya koydu.

Gallup araştırma şirketinin 2015’te yaptığı ankette yüzde 86 ile Afrika’nın en popüler lideri seçilen Keita, 5 yıl sonra bir gece yarısı darbecilerin zoruyla istifa etmek zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanının devrilmesiyle gözler, mayıs ayından bu yana Keita’nın istifası için eylem yapan muhalif M5-RFP platformuna çevrildi.

Aylardır istifa çağrısı yapılan Keita’nın bir gecede devrilmesi, akıllara darbe planında muhalefetin dahli olup olmadığı sorusunu getirdi.

muhalif siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum örgütünün oluşturduğu M5 RFP platformundan önemli isimlere mikrofon uzattı, hem geçiş dönemine ilişkin beklentilerini hem de haklarındaki iddiaları sordu.

M5 RFP Stratejik Komitesinden İbrahim İkassa Maiga, askeri cunta tarafından duyurulan geçiş sürecini takip ettiklerini ve bizzat içinde yer alacaklarını söyledi.

Maiga, muhalefet platformunun yaşananlarda hiçbir payı olmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:
“Çok merak edilen bir soru var; darbeyi biliyor muyduk ya da yardım ettik mi? Hayır, hayır, hayır! Bilmiyorduk, hiçbir dahlimiz de yoktu. Hatta darbe günü yeni yol haritamızı duyurduk. Daha çok sokağa inme kararı aldık, hatta düzenleyeceğimiz gösterilerin tarihleri bile belliydi. Perşembe günü platformun kadınları sokağa inecekti, cuma günü de geniş katılımlı bir eylem yapacaktık. Dolayısıyla askeri darbeyle hiçbir ilgimiz yok.”

M5 RFP’nin öne çıkan isimlerinden İmam Adama Ben Diarra da darbecilerle bağlantılarının olmadığını dile getirdi.

Diarra, “Keita’nın istifasını uzun süredir istiyorduk. Defalarca sokağa indik, çağrıda bulunduk ancak darbe olacağını bilmiyorduk. Ne fiziki katkımız oldu ne görüş paylaştık. Tamamen bizim dışımızda gelişti.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (33) içerik yüklenmiştir.