AmerikaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Malley: Süleymani suikasti ABD güvenliğini olumsuz etkiledi

Amerika’nın İran işleri özel temsilcisi Robert Malley, İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Hac Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikast Amerika’nın güvenliğini olumsuz etkilediğini itiraf etti.

Amerika’nın İran işleri özel temsilcisi Robert Malley, General Süleymani suikasti dünyayı daha da çaresiz hale getirdiğini kaydetti.

Geçen ay NBC haber kanalına da konuşan Malley, Donald Trump yönetiminin General Süleymani’ye suikast düzenlemesi hakkında şöyle demişti:

Amacı ABD halkını güvende tutmak olduğu iddia edilen politika, General Süleymani suikasta ve azami baskı dayatması ile yürütülen politika bugün Amerika’ya daha güvensiz hale getirmiştir; zira İran nükleer programını Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasından önceki döneme kıyasla daha da genişletti ve bölgesel faaliyetlerini da arttırdı.

Amerika’nın eski Başkanı Donald Trump 2018 yılında KOEP nükleer anlaşmasından tek taraflı bir kararla çekildikten sonra İran’a anlaşma gereği kaldırılan yaptırımları yeniden dayatmanın yanı sıra yeni yaptırımları da dayatmaya başladı ve İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Hac Kasım Süleymani ve Irak’ın Haşdi Şabi komutanı Ebu Mehdi Mühendis ve silah arkadaşlarına suikast düzenlemek gibi kışkırtıcı politikalara yöneldi.

Trump o dönemde İran’a karşı belli bir stratejisi olmaması, gerginlikleri boşuna tırmandırması ve Amerika ile müttefiklerinin yolunu ayırması yüzünden sert eleştirilere maruz kaldı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.