Kuzey AmerikaUzakdoğu

Matahir Muhammed’in Amerikan savaş uçaklarıyla ilgili ifşaatı

Malezya’nın eski Başbakanı Matahir Muhammed, Amerika yönetimi F-16 savaş uçaklarını gerekli kodları ve teçhizatı vermeden Malezya’ya sattığını, Amerika İsrail’den başka tüm alıcılara karşı aynı siyaseti uyguladığını ifşa etti.

Malezya’nın eski Başbakanı Matahir Muhammed, Amerika’dan F-16 savaş uçaklarını teslim aldıktan sonra bu uçakların gerekli kodlar ve teçhizat verilmeksizin Malezya’ya satıldığını ve bu yüzden uçakların taarruz gücü başta olmak üzere tüm kabiliyetlerinden yararlanamadıklarını fark ettiklerini açıkladı.

Matahir Muhammed şöyle ekledi:

Araştırmalarımızın ortaya çıkardığına göre, eğer bu uçakların taarruz kabiliyetinden yararlanmak isteyecek olursak, Amerika’ya başvurmamız ve Amerikalı uzmanlar gerekli programlamayı yapmaları gerekiyormuş ki bu da bu savaş uçaklarına yapılan ödemelere ek ödeme anlamına geliyordu, üstelik uçakların taarruz imkanlarından yararlanmak da Amerika’nın onayına bağlı oluyor.

Matahir Muhammed, böylece satın aldıkları F-16 savaş uçakları bir tek askeri tatbikatlarda kullanılabileceğini anladıklarını, Amerika İsrail’den başka diğer tüm alıcı ülkelere aynı şekilde davrandığı anlaşıldığını vurguladı.

Matahir Muhammed 1981 – 2003 yılları arasında Malezya başbakanıydı. Matahir Muhammed 2018 yılında bir kez daha bu görevi üstlendi, ancak Mart 2020’de istifa etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.