Yemen

Mehdi El-Meşat: ABD’nin Yemen kuşatması bir savaş suçudur

Yemen’in Yüksek Siyasi Konseyi başkanı, Yemen’in ABD tarafından kuşatılmasının 25 milyondan fazla Yemenlinin hayatına mal olan bir savaş suçu olduğunu söyledi.

El’Mesire kanalına göre, Mehdi el’Meşat, dün yaptığı açıklamada, ABD liderliğindeki saldırgan koalisyon ülkelerinin geçmişte eski BM elçisinin faaliyetlerini engellemeye çalıştığını ve aynı şeyi tekrarladığını söyledi.

Yemenli yetkili, Birleşmiş Milletler’i, başta ABD olmak üzere Suudi-BAE saldırgan koalisyonunun Yemen kuşatmasını kaldırmaları ve petrol ürünlerinin el’Hudeyde limanına girmesine izin vermeleri için baskı yapmaya çağırdı.

Yemen Dışişleri Bakanlığı Pazartesi akşamı, ABD’nin Yemen’de barışı sağlamaya çalıştığına dair sahte gürültü ve asılsız iddiaların ABD ve diğer ülkelerin kamuoyunu aldatmaya yönelik umutsuz bir girişim olduğunu vurguladı.

Yemen dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, bazı ABD’li yetkililerin açıklamalarının ve tutumlarının, Yemen’deki savaşın sona ermesi ve Yemen halkının acılarının sona ermesi çağrısında bulundukları için çifte standarda dayandığını söyledi.

Açıklamada, bu iddialarla eş zamanlı olarak ABD hükümetinin Yemen topraklarına ve halkına yönelik düşmanca ve baskıcı politikalar izlediği, sonuncusunun Yemen halkı arasında iç çatışma çağrısı yapan açıklamalar olduğu vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.