Latin AmerikaKuzey Amerika

Meksika: Venezüella’ya insani nedenlerle akaryakıt satmaya hazırız

Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador, ABD’nin baskısına rağmen Venezüella’ya ‘insani nedenlerle’ akaryakıt satmaya hazır olduklarını duyurdu.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, düzenlediği basın toplantısında, ABD ve Güney Amerika ülkelerinin ağır ekonomik ambargolarına maruz kalan Venezüella’ya insani gerekçelerle akaryakıt satabileceklerini söyledi.

Venezüella hükümetinin kendilerinden akaryakıt satışı için herhangi bir talepte bulunmadığını belirten Obrador, “Bizden benzin talebinde bulunmaları halinde bunu insani bir ihtiyaç olarak değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Obrador, ABD’nin mali ve ticari yaptırımlar uygulama olasılığına da değinerek, “Bizi başka ülkelerin siyasi işlerine karıştırmayın, halkların kendi kaderini tayin hakkı vardır. Meksika kararlarını kendisi alan egemen ve bağımsız bir ülkedir” dedi.

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun, rafinerilerin çalışamaması nedeniyle benzin sıkıntısını önlemek için İran’dan yardım istemesi üzerine Tahran ülkeye beş yakıt tankeri göndermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.