İran

Merendi: İslam İnkılabı rehberi önümüzdeki günlerde İran üretimi korona aşısı yaptıracak

İran İslam Cumhuriyeti Tıp Bilimleri Akademisi başkanı Alirıza Merendi, önümüzdeki günlerde İran’ın kendi üretimi olan korona aşısının İslam inkılabı rehberine ilk enjeksiyonunun yapılacağını duyurdu.

Alirıza Merendi, KHAMENEI.IR sitesine verdiği röportajda, İran Sağlık Bakanlığı’nın İran aşısını kullanmak için bir lisans çıkardığını duyurarak, ”İslam inkılabı rehberi özellikle İran üretimi aşının enjekte edilmesini istedi” dedi.

Merendi, İslam İnkılabı Rehberi Hz.İmam Seyyid Ali Hamanei’nin Korona krizinin başlangıcından itibaren aşı konusunda bir sorunu olmadığını belirterek, “Aşı için iki önemli şartı vardı; İlk olarak, aşısının sırası gelmeden yapılmaması ve ikincisi de, sadece İran aşısını yaptırmak olduğunu” söyledi.

Merendi, İslam inkılabı rehberinin bu nedenle 80 yaş üstü vatandaşların aşıları başladığında yabancı aşı almayı reddettiğini ve İran aşısını beklediğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti, korona aşısı üretmede, Hindistan, Çin, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’dan sonra dünyada altıncı, Batı Asya bölgesinde ise ilk ülkedir.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2024 (22) içerik yüklenmiştir.