Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Mescid-i Aksa’da onbinlerce Filistinlinin katılımı ile cuma namazı kılındı

Dün Mescid-i Aksa’da Cuma namazına on binlerce Filistinli katıldı.

El Cezire’ye göre, dün El Aksa Camii’nde en az 40.000 Filistinli Cuma namazı kıldı.

Bu, direniş grupları ile Siyonist rejim arasındaki son ateşkesten bu yana El Aksa Camii’nde Filistinlilerin ikinci Cuma namazı oldu.

Bu arada, Batı Şeria’daki siyonist yahudi yerleşim yerlerini protesto eden onlarca Filistinli, terörist İsrail ordu güçlerinin açtığı ateş sonucu yaralandı.

Siyonist güvenlik güçleri, Nablus’un güneyindeki Bina kasabasındaki göstericileri dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Nablus’un doğusundaki Beyt Decen ve kuzeybatıdaki Qalqilya’nın doğusundaki Kefer Kaddum kasabalarında da benzer çatışmada onlarca Filistinli yaralandı.

Terörist İsrail rejimi, 20 Mayıs’ta Gazze’ye karşı savaş başlattı ve yabancı aktörlerin arabuluculuğuyla 12 günün ardından 21 Mayıs sabahı ateşkesi kabul etmek zorunda kaldı, ancak terör rejimi İsrail, Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik saldırganlığını ve şiddetini durdurmadı.

Bu arada Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk, İslam aleminin göz bebeği ve atan kalbi Mescidi Aksa’ya bağlı Burak Meydanı’nda namaz kılma çağrısında bulunarak, “Bu, faşist Yahudi yerleşimcilere verilecek en iyi cevaptır.” ifadelerini kullandı.

Hamas hareketinin önde gelen liderlerinden Ebu Merzuk, işgal güçlerinin eşlik ettiği onlarca Yahudi yerleşimcinin, Filistinlilerin direniş göstermesi sebebiyle 3 haftadır İslami mekanlara saygısızlık yapamadığını ve ancak ateşkesle yatışan ortamı fırsata çevirerek Doğu Kudüs’te bulunan Mescidi Aksa’ya yeniden baskın yaptığına dikkat çekti.

Filistinli uzmanlar, İsrailli yetkililerin ve terörist Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’ya yönelik baskınlarının devam etmesinin, bölgede yeni kaosların yaşanmasına neden olacağı uyarısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.