İşgalci İsrail RejimiFilistin

Mescidi Aksa’nın iki görevlisi işgal güçlerince tutuklandı

İsrail işgal güçleri, mukaddes değerleri Yahudileştirme projesi ile gönderilen yerleşimci çetelere karşı mübarek Mescidi Aksa’yı korumakla sorumlu olan iki Filistinliyi tutukladı. 

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, bugün (3 Ekim Cumartesi), Mescidi Aksa muhafızlarından Muhammed Şelalede ve Ahmed ed-Delale Yahudi yerleşimcilerin Müslümanların mezarlarına basmalarını engelledikleri için işgal polisi tarafından tutuklandı.

Diğer taraftan bir grup Yahudi yerleşimci, Eski Şehir’de Mescidi Aksa’nın tam karşısında, sözde Yahudilerin Çardaklar (Sukot) Bayramı kutlamaları bahanesiyle bir çadır kurdu.

İşgal güçleri, tutuklama, para ve uzaklaştırma gibi cezalarla Aksa muhafızlarını, Mescidi Aksa’yı koruma ve emniyete alma görevlerinden caydırmayı hedefliyor.

İşgal güçleri daha önce Muhafızlar Şube Başkanı Zinat Ebu Sabih’in de aralarında olduğu bazı Mescidi Aksa muhafızları hakkında uzaklaştırma kararı vermişti.

Mescidi Aksa’yı, Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman veya mekân bakımından ikiye bölme planları yapan işgal rejimi, bu planlarını hayata geçirebileceği zemini oluşturmak için Mescidi Aksa murabıtlarına yönelik saldırılarını artırıyor.

Kendilerini “murabıt” olarak adlandıran Mescidi Aksa’nın bekçileri, ellerinde silah olmadan karşılaştıkları tüm tutuklamalar, uzaklaştırmalar, tacizler, seyahat yasakları ve evlerine yapılan saldırılara rağmen işgalin komplolarına engel olmak için muhafızlık yapıyor.

Sözde “Tapınak Grupları” tüm aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilere, bayramlarda mümkün olan her yoldan Mescidi Aksa’ya saldırma çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.