IrakİranKuzey Amerika

Mescidi: İran her türlü saldırıya ciddi karşılık verecek

İran’ın Bağdat büyükelçisi, İran’ın hiç bir ülkeye saldırmak niyetinde olmadığını ama her hangi bir saldırıya ciddi ve kesin karşılık vereceğini belirtti.

İRNA’nın haberine göre, İran’ın Irak büyükelçisi, Irak’ın Kazımeyn şehrinde  Batılı ve Avrupalı ülkelerin büyükelçileriyle yaptığı son görüşmeye temas ederek, ”sözkonusu görüşmelerde İran İslam Cumhuriyeti’nin net mesajını ilettiğini’ söyledi.

İran büyükelçisi, İran ve Irak arasında ilişkiler ve işbirliğinin iyi durumda olduğunu belirterek, bu doğrultuda İran’ın Irak’a elektrik ve doğalgaz ihraç ettiğini kaydetti ve ‘Tahran, Irak’ın elektrik ve doğalgazdan dolayı İran’a borçlarını ödemediği en zor dönemlerde bile Irak halkına hizmeti kesmediğini’ söyledi.

Bu arada İngiltere ve Fransa’nın Irak büyükelçilerinin son zamanlarda Bağdat’ta İran büyükelçiliğinde İran’ın Irak büyükelçisi Mescidi ile bölgesel meseleleri görüştükleri bildiriliyor.

Bu görüşmeler Amerika’nın İran, Irak ve bölge ülkelerine yönelik tehditlerinin  sürdüğü bir zamanda yapılması açısından dikkat çekicidir. 

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.